Pôst a jeho význam

Pôst predstavuje veľmi dôležitú a významnú náboženskú tradíciu.

Má hlboké korene i v našej kresťanskej kultúre. Je súčasťou našich najlepších tradícií. Význam pravidelného pôstu pre náš duchovný život poznali celé generácie našich predkov. Pôst má nielen hlboký duchovný význam, ale má i veľmi dôležitý zdravotný rozmer. Pôst nás očisťuje. Duchovne i telesne. Ak by dnes niekto pochyboval o význame pôstu, tak sa veľmi hlboko mýli. Zmysel a význam pôstu naberá v modernej dobe stále viac na význame i aktuálnosti. Naša myseľ sa potrebuje pravidelne očisťovať. I naše telo sa potrebuje pravidelne očisťovať. Duša i telo sú spojené nádoby. Každý z nás potrebuje svoj pravidelný pôst. Preto, lebo dnes prijímame stále viac balastu. V hlave i v potrave.

Pôst je cesta k striedmosti a pokoju.

Pôst je naša očista. Naše telo je doslova zamorené toxínmi a balastnými látkami. Nečudo. Žijeme v dobe nebývalého blahobytu a nebývalých možností. Teda, aspoň väčšina z nás.. Možno by niekto krútil hlavou. Vysvetlíme. Ešte nikdy nebol taký prebytok potravín a ostatných tovarov. Ak sme po minulé storočia trpeli nedostatkom a hladom, tak dnes trpíme obezitou a civilizačnými chorobami. Jedávame veľa, často, zbytočne a nezdravo. Priberáme na váhe a potom hľadáme cesty ako schudnúť. Jedávame i vtedy, keď nie sme hladní. Neorientujeme sa podľa hladu, ale podľa našich chutí. Máme chuť na čokoládu.. Žiadny problém. Máme chuť na pečené kura.. Žiadny problém.

Význam pravidelného pôstu pre náš život narastá a získava stále viac na význame a aktuálnosti.

Potrebujeme sa vrátiť k striedmosti. Potrebujeme viac ovládať naše chuťové vášne a túžby. Potrebujeme znovu nájsť cestu, ako pomôcť a uľahčiť nášmu telu i našej mysli. Jedávame veľa až prehnane. Nekontrolovateľne. Kupujeme veľa nezdravých potravín. Prejedáme sa. Počas sviatkov i mimo nich. Pre silných konzumentov je sviatok vlastne každý deň. Neobmedzujú sa. Telo prijíma a plače.. Lekári varujú, farmaceutický priemysel utešene rastie. Strácame výkonnosť, krásu tela i radosť zo života.

Pôst je tradičný a osvedčený prostriedok na očistenie tela a odstránenie nahromadených škodlivých látok.

Pôst je dobrá a osvedčená cesta. Naše telo i naša duša potrebujú pravidelný pôst. Doprajme nášmu telu, aby si mohlo oddýchnuť a načerpať silu a energiu. Nechajme ho, aby nemuselo stále niečo tráviť a spaľovať. Pôstom čerpá naše telo energiu len zo seba samého. Pôstom nielen pomáhame odstrániť škodlivé látky z tela, ale i ušetríme telu veľa energie, potrebnej na spracovanie a metabolizáciu prijatej potravy. Telo sa nám poďakuje. A naša myseľ tiež.

Pôst má pozitívny vplyv na naše zdravie.

Pravidelný pôst zlepší naše zdravie a našu výkonnosť. Zlepší i naše myslenie. Naše telo sa zbaví prebytočnej záťaže. Pravidelný pôst je spoľahlivá cesta k lepšiemu a trvalejšiemu zdraviu. Pravidelným pôstom sa posilňuje naša imunita. Pôst pomáha naštartovať a udržiavať naše vnútorné uzdravovacie procesy. To je pozitívny účinok, ktorý poznajú mnohé kultúry. Nepodceňujme silu pôstu ! Pravidelný pôst sa môže stať silnou zbraňou v našich rukách. Pritom je to jednoduchá cesta. Potrebujeme len vlastnú vôľu a potrebnú disciplínu.

Strom Zdravia 2