Duchovné cvičenia

Život človeka má nielen materiálny, ale i duchovný rozmer.

Zabúdame na to. Vo víre starostí, problémov a úloh nemáme čas zamyslieť sa nad svojím životom. Nad zmyslom svojho života a svojím smerovaním. Žijeme rýchlo. Až príliš rýchlo. Sme pod veľkým tlakom okolia. Dnešný svet je zameraný materiálne. Je zameraný na výkon, konzum a spotrebu. Duchovná stránka života zostáva bokom. Možno i preto je náš život stále ťažší a prázdnejší. Možno i preto je stále viac depresií a stále viac úzkosti. Ako to zmeniť ?

Duchovné cvičenia by mali byť súčasťou nášho každodenného programu.

Každý deň by sme si mali vyhradiť trochu času na duchovné cvičenia. Trochu času pre seba. I duša potrebuje svoj pokoj a svoju prirodzenú potravu. Denný program býva väčšinou nabitý. Aspoň naoko. Ak sa hlbšie zamyslíme, určite v ňom nájdeme mnohé balastné časy. Teda čas, ktorý sme v podstate premrhali. Čítali sme noviny, surfovali po internete, či zbytočne telefonovali. Tento čas sa dá využiť inak a lepšie. Mám na mysli duchovné cvičenie.

Duchovné cvičenie je náš čas pre seba.

Môžeme vstať o polhodinku skôr. Môžeme si vyhradiť chvíľku času po návrate z práce. Alebo večer namiesto pozerania televízie. Tento čas si treba naplánovať a treba ho dodržať. Nepodceňujme význam a zmysel nášho duševného cvičenia. Mnohí múdri a úspešní ľudia praktizujú práve tieto cvičenia. Dodáva im to pokoj, sústredenosť i vitalitu. Tento čas venujme svojmu duchovnu. Modlitbe, čítaniu hodnotnej knihy, alebo len jednoduchej meditácii. Získame upokojenie. Získame veľmi užitočný návyk.

Duchovné cvičenia nám pomôžu zlepšiť a upokojiť náš život.

Duchovné cvičenia majú svoju silu a svoj hlboký zmysel. Ak budeme sústredení a disciplinovaní a budeme dodržiavať ich stanovený plán, tak sa dočkáme zaujímavých výsledkov. Duchovné cvičenia zlepšia a skvalitnia náš život. Urobia ho pokojnejší a hodnotnejší. Duchovný rozmer človeka je primárny, na začiatku bolo Slovo. So stratou duchovnosti sa spája pocit radosti a naplnenia. So stratou duchovnosti začína úpadok. Duchovné cvičenia sú liekom i prevenciou.

Strom Zdravia 2