Deň má 24 hodín a hodina 60 minút

Slávny nemecký spisovateľ Goethe raz povedal :

Všetko v živote je hračka v porovnaní so schopnosťou účelne zoradiť prácu a úlohy jedného jediného dňa.

Múdra veta, ktorá stále platí. Kto nevie narábať so svojim časom a nemá svoj čas pod kontrolou , tak svoj život v zásade premárni. Taký človek žije v problémoch a nedorozumeniach. Je nespoľahlivý a nepresný. Plný nepokoja a nervozity. Otravuje a znepríjemňuje život svojim blízkym a okoliu. Ľudia, ktorí nemajú čas, urobia vždy najmenej. Deň má 24 hodín, ale každý narába s týmto časom inak. Ale platí tu predsa jedna spravodlivosť.

Deň je rovnako dlhý pre každého !

Nikto ho nevie natiahnuť a predĺžiť i keby sa hocijako usiloval. Nepomôžu mu peniaze ani známosti. Máme z tohto pohľadu rovnaké šance a rovnaké možnosti. A predsa sú rozdiely medzi jednotlivcami obrovské.

Správne a úspešne prežiť a zužitkovať deň, tých spomínaných 24 hodín je veľkým umením života.

O dôležitosti, prioritách a plánovaní času sme už písali. Koncentrácia na dôležité veci je podstatou úspechu. Mnohí ľudia sa spoliehajú na šťastie a náhodu. Myslia, že spontánna snaha je lepšia ako plánovanie. Na to by mali zabudnúť.

Človek, ktorý nevie narábať s peniazmi zostane napriek dobrým zárobkom vždy chudobný. Kto nemá pod kontrolou svoj čas, život premárni.

Zjednodušme svoje rozhodovanie. Nezaťažujte sa bezvýznamnými vecami a bezvýznamnými úvahami. Ak rozhodujeme stý krát o tej istej veci , ktorú sme už stokrát rozobrali, ide len o zbytočnú záťaž. Odmietajme osoby, veci, úlohy i príležitosti, ktoré nás odvádzajú od našich cieľov a priorít.

Keď vieme, čo je dôležité a poznáme svoje priority, tak si začnime viesť plánovací kalendár.

Zamerajme sa na dôležité veci, ktoré chceme zajtra a v najbližších dňoch vykonať. Skúsme odhaliť balastné časové úseky. Napríklad čítanie novín, zbytočná návšteva obchodu, zbytočné telefonáty. Skúsme si zapisovať veci tak, aby sme nemuseli ísť do obchodu znovu, keď zabudneme jednu vec. Zamysleli sme sa, koľko času stratíme? Prísť, zaparkovať, potom rad pri pokladni, niekomu nefunguje platobná karta.. Hodina preč a to sme zabudli len na kilo cukru. A pritom sme boli včera na veľkom nákupe. Bežná komplikácia. No koľko času stojí, čo všetko by sa dalo za hodinu urobiť. Napríklad hodina športovej aktivity. Úžasný prínos pre zdravie a pohodu! A pritom stačilo pred nákupom na papier. Dve, tri minúty času. Nevadí, nabudúce budeme múdrejší, dáme si pozor a hodinu máme k dobru. To bol len malý príklad. Skúsme sa zamyslieť a spočítať, koľko takých hodín bude za týždeň, alebo za mesiac. Určite sme už zažili celodenné nákupy. Skúšanie oblekov a kabátov, hľadanie správnej farby, strihu a modelu. A nakoniec, nič! Deň za nami, sme unavení, otrávení a vhodný tovar sme nenašli a nič sme nekúpili.  Ďalšia tortúra o týždeň pred nami. Deň za dňom a pomaly by to vydalo na jednu lyžovačku s rodinou. Určite by nám to dalo viac. Keď už máme plánovací kalendár, naplánujme si na najbližší mesiac, pol roka alebo i rok aktivity, ktoré povedú k zvýšeniu nášho vzdelania, či kvalifikácie. Našich vedomostí a zručností. Naplánujme si dovolenky, čas na oddych a relaxáciu. Naplánujme si aktivity, ktoré posilnia a pomôžu nášmu zdraviu. Aktivity, ktoré nás nabijú pokojom a pozitívnou energiou.

Naplánujme si dôležité veci a robme všetko, aby sme plány dodržali !

Strom Zdravia 2