Hazardné hry

Hazard je nebezpečná hra. Hazard prináša veľké riziká.

Pre hazardéra samého, ale rovnako tak i pre jeho okolie a jeho blízkych. Prináša veľké riziká. Zdravotné, pracovné i sociálne. Napriek všetkým nebezpečenstvám je hazard stále na vzostupe. Patologických hráčov neustále pribúda. Spolu s tým pribúdajú škody. Zdravotné, osobné i ekonomické. Rozvrat rodín, ich ekonomický úpadok, sociálne debakle i pokusy o samovraždu.

Hazardné hry a kriminalita sú spojené nádoby.

Rastú spolu ruka v ruke. Tam, kde kvitne hazard, tam rastie i kriminalita. To predstavuje veľké spoločenské nebezpečenstvo. Hazard je stále dostupnejší. Ľudia chcú hry.. To vedeli už rímski cisári. Formy a technológie hazardu dnes dosiahli veľmi vysoký stupeň. S hazardom sa môžeme stretnúť na každom kroku. V televízii, na internete, v herniach, či stávkových kanceláriách. Hracie automaty sú skoro v každej krčme. Ešte dobre, že sa nedostali do škôl, či nemocníc.. Zatiaľ. Vysoká dostupnosť rôznych foriem hazardu a ich mohutná a agresívna reklama sa podpísali pod dnešný nelichotivý stav.

Hazard sa týka všetkých vekových skupín.

Nielen na mladých ľudí. Postihuje i veľa ľudí v produktívnom veku i veľa dôchodcov. Veľa ľudí neodolalo túžbe si zahrať.. Veľa ľudí uverilo predstave ako rýchlo zarobiť. Predstava sa postupne mení na nutkavú túžbu a tá prerastá do mánie a závislosti. Zarába niekto iný.. V konečnom súčte zarábajú prevádzkovatelia a organizátori hazardu. A to poriadne. Zarába i štát, ktorý si účtuje slušné daňové poplatky. Všetci sú naoko spokojní. Táto pôda predstavuje výborný a priaznivý terén pre rozvoj patologického hráčstva. A to stále rastie, postihnutých pribúda.

Hazard je nebezpečná duševná porucha.

V mnohých prípadoch začína celkom nevinne. Pár krát si len tak zahrať. Tieto epizódy sa opakujú. Výhry sa väčšinou nedostavujú, no nutkavá potreba a túžba rastie. Raz to musí vyjsť ! V jackpote sú milióny.. Lákavá predstava. My vieme, že matematika nepustí. Pravdepodobnosť výhry je jedna k miliónom. Prevádzkovatelia hazardu to vedia, jeho účastníci veria v šťastie a náhodu. Ženie ich túžba. Nevedia odolať. Postupne prehrávajú stále viac. Nejako to nevychádza. Peňazí ubúda, no túžba sa nemení. Postupne sa stále viac siaha na rezervy a rodinný rozpočet. Nasledujú prvé krádeže, či nevýhodné pôžičky z nebankoviek. Krach sa nebezpečne blíži.

Hazardér hľadá zdôvodnenie svojho konania.

Nedokáže ovládnuť svoje silné nutkania. Hľadá si vlastné pseudoracionálne zdôvodnenia. Typu, výhra musí prísť ! Raz zbohatnem, všetci uvidia ! Potom hneď prestanem, ak vyhrám. Nakoniec, keď chcem, tak ja dokážem kedykoľvek prestať. Chcem zarobiť peniaze, aby som pomohol rodine. Atď. Tieto typické chyby myslenia a účelové naivné konštrukcie vedú hazardéra viac do slepej uličky a hlbšie do problémov.

Hazardné hry predstavujú priame nebezpečenstvo.

Pre mnohých hazardérov je to cesta priamo do pekla. Najhoršie je, že postihnutí sú i nevinní ľudia. Ich deti, ich rodiny a blízki ľudia. Následky môžu byť katastrofické. Strata zamestnania, obrovské dlhy, celková duševná devastácia a totálny úpadok. Hazard má veľa obetí. Je to nebezpečný spoločník. Rýchlo sa mení na nebezpečného a nemilosrdného súpera.

Strom Zdravia 2