Virtuálna krása

Virtuálna krása je moderná chiméra, ktorá je vytváraná médiami.

Médiá sa systematicky snažia vytvárať svoj univerzálny ideál krásy. Ideál síce len virtuálny, teda nereálny, ale intenzívny a silno nákazlivý. Stačí otvoriť prvé stránky médií. Elektronických, či printových. Alebo stačí zapnúť televíziu. Usmievajú sa na nás dokonalé tváre. Bez chyby a nedostatku. Plné umelej charizmy. Pri pohľade na moderátorku, alebo herečku sa stráca kontakt s realitou. Predkladaný obraz je dielom virtuálneho umenia. Cieľom je ohúriť masy a vnútiť im hotový a dokonalý ideál krásy a dokonalosti.

Moderná technika doviedla tento proces takmer k dokonalosti.

Predkladaný obraz prijímame ako realitu. Tak je dokonalý a autentický. Herečka na obraze je dokonalá. Realita, dokonale transformovaná. Cieľom je vzbudiť obdiv, túžbu a žiadanosť. Tak trochu i závisť.. Motiváciu podobať sa tomu ideálu. Snaha, priblížiť sa k nemu.

Ideál je len ideál.

Krása, dokonalosť, schopnosť, charizma a úspech. Na prvý pohľad. Ideál je preto ideálom, že sa nikdy nedá dosiahnuť. Preto mu treba pomôcť. Minimálne navodiť pocit ideálu. Existuje veľa prostriedkov, ako to dosiahnuť. Odborníci z oblasti PR vedia, o čo hovoríme. Začína to castingami a kamerovými skúškami. Potom nastupujú profesionálni vizážisti. K tomu hra svetiel, dokonalá práca s kamerou, či aparátom. Kde nestačia konvenčné metódy, nastupuje elektronika.. Dokonalosť v reči a výslovnosť zabezpečí hlasová pedagogika.

Dokonalé a štýlové oblečenie je neodmysliteľnou súčasťou ideálu krásy.

Atraktívne oblečenie, módne doplnky, hodinky, či šperky. Inventár dodajú firmy, ktoré si tým zabezpečujú výbornú reklamu. Ktoré dievča by nechcelo mať rovnaké šaty ako moderátorka TV? Ktorá mladá žena netúži po hodinkách, ktoré má na rukách tenisová hviezda ? Ideál krásy má za úlohu ohúriť a vyvolať túžby. Túžbu po dokonalosti, túžbu sa podobať..

Mnoho ľudí sa dožije skôr sklamania, až frustrácie.

Snaha napodobniť takzvaný ideál krásy končí často fiaskom. Snaha o jeho dosiahnutie je iracionálna a škodlivá. Stojí veľa úsilia, veľa obetí i veľa prostriedkov. Snaha o dokonalosť končí predovšetkým u niektorých žien až katastrofou. Zúfalé snahy o chudnutie, drastické diéty, plastické operácie, experimentovanie so šatníkom. Spokojnosť akosi neprichádza, stále niečo chýba k dokonalosti.. V duši vzniká nepokoj, nespokojnosť so sebou, sklamanie, až frustrácia.

Každý z nás je originálny a výnimočný.

Zachovajme si pokoj a zdržanlivosť. Prijímajme všetko, čo vidíme s chladnou hlavou. Realita je úplne iná. Videli ste niekedy populárnu moderátorku v rade pred pokladňou v supermarkete ? Ani si ju nevšimnete.. !  Kde je tá dokonalosť, čo udiera do očí ? Zrazu zistíte, že pred Vami stojí úplne normálny človek. Normálny, nedokonalý. Taký, ako my všetci. Naša snaha by mala viesť k tomu, aby sme boli spokojní sami so sebou. Bez umelých ideálov krásy, bez nezmyselného porovnávania.

Strom Zdravia 2