Ataky úzkosti

Úzkosť sa stala sprievodným javom doby, v ktorej žijeme.

Ak niečo vystihuje dnešnú rýchlu informačnú éru, tak je to úzkosť. Žijeme rýchlo. Očakávajú sa od nás výkony. Bez ohľadu na naše možnosti a limity. Žijeme pod tlakom. Ekonomickým, pracovným i časovým. Ideálny terén na vznik úzkosti. Máme veľa povinností. Kladie sa veľa nárokov. Očakávania sú veľké, no možnosti obmedzené. Človek nie je stroj. Má svoje limity.

Žijeme vo období, kde číha nebezpečenstvo na každom kroku.

Uzatvárame zmluvy, berieme pôžičky, platíme účty. Bojíme sa o zamestnanie. Sme neustále pod tlakom úradov a verejných inštitúcií. Prijíma sa veľa nových zákonov a nariadení, ktoré nedokážeme registrovať. Za všetko hrozia pokuty, za všetko sú postihy. Samé termíny, všade hrozia sankcie. Nebezpečenstvo všade okolo nás. Zo strany úradov, bánk, či exekútorov. Zo strany zamestnávateľov, či neprispôsobivých susedov.

Zvykli sme si žiť v latentnom strese a stálom ohrození.

Niekto lepšie, niekto horšie. Všetci máme svoje skúsenosti. Naše podvedomie neustále pracuje a vyhodnocuje aktuálny stav. Myslíme na potenciálne hrozby a riziká. Bojíme sa o svoju bezpečnosť. Bojíme sa o svoje zdravie. Strach zo staroby, choroby, alebo potenciálnej chudoby potencuje vznik a rozvoj úzkostných myšlienok.

Úzkosť prichádza väčšinou v atakoch.

Niekedy ju naštartuje konkrétna traumatizujúca udalosť. Nevieme je vypustiť z hlavy. Spustí sa kaskáda úzkosti. Vybavujú sa nám katastrofické scenáre. Spánok sa zhoršuje, chuť do jedla sa mení. Úzkosť sa prejavuje na našej nálade. Sme zamyslení, podráždení a bez nálady. Bojujeme so svojimi myšlienkami. Potrebujeme sa vysporiadať s vlastnou úzkosťou. Vyhodnotiť vzniknutý stav a nájsť prijateľné riešenie.

Čas vo väčšine prípadov pomáha zmierňovať a neutralizovať úzkosť.

Nič netrvá večne. Našťastie. I atak úzkosti býva postupne prekrytý inými udalosťami. Primárny negatívny vnem sa oslabuje. Mozog sa postupne zotavuje. Pripravuje sa na nový atak úzkosti. Ten určite príde. Spúšťačov je príliš veľa. Skôr, či neskôr sa niečo spustí. Atak úzkosti sa zopakuje. Pomaly si zvykáme. Nemáme inú možnosť. Ataky úzkosti sa stali integrálnou súčasťou života. Preverujú našu silu, odolnosť a integritu. Úprimne veriaci ľudia dokážu lepšie odolávať úzkosti. Prejavujú menej strachu a úzkosti. Vedia sa lepšie a rýchlejšie vysporiadať s atakmi úzkosti. Dôverujú Bohu a nebu a to ich nesklame.

Strom Zdravia 2