Strach zo samoty

Samota sa s dnešnom svete veľmi nenosí.

Naopak, je skôr synonymom izolácie a neúspechu. Evokuje v sebe niečo smutné a negatívne. Pre mnohých ľudí je predstava samoty úplným strašiakom. Evokuje pocity nudy a zbytočnosti. Už len pomyslenie na samotu prináša nepríjemné a negatívne myšlienky. Niekedy až pocit viny a zlyhania. Preto je snahou mnohých robiť všetko, len aby neboli sami.. Bez ohľadu a zmysel, obsah, či hodnotu takej nesamoty..

Samote sa preto vedome, či podvedome vyhýbame.

Predstava samoty je niečo negatívne. Predstava mať okolo seba ľudí naopak, niečo správne a pozitívne. Plníme si kalendáre a plánovače termínmi nových a nových stretnutí. Často samoúčelne. Zo strachu pred samotou. Ak zostaneme náhodou sami večer doma, máme pocit, že nie je niečo v poriadku. Snažíme sa ju rýchlo eliminovať. Telefonátom, či pripojením k sociálnej sieti. Alebo rýchlo sadneme do auta a bežíme do najbližšieho nákupného centra. Medzi ľudí..

Svet okolo nás žiada, aby sme boli aktívni a stále niečo robili.

Tak je to IN. Svet nás núti k aktivite a k neustálym výkonom. Ak sa zastavíme, tak nie je niečo v poriadku.. Rýchlik predsa nemôže zastaviť. Inak mrháme časom a energiou. A tie sú predsa drahé. Čas sú peniaze, hovorí jednoduché príslovie. Zobrali sme ho úplne doslova. Čas sa stal naším pánom, my jeho sluhami. Efektivita je otázna. Zmysel často nenachádzame.

Samota nie je izolácia !

Tu dochádza často k omylu a zámene. Osamelosť je nešťastný a veľmi nepríjemný stav. Má väčšinou svoju dôvody. Prevažujú skôr subjektívne nad objektívnymi. Samota je čas, ktorý môžeme stráviť sami so svojimi myšlienkami. Sami, bez rušenia a rušivých vonkajších vplyvov. Samota je chvíľa pre nás. Čas, keď nemusíme vyvíjať žiadnu aktivitu a plniť žiadne úlohy.

Samota pomáha.

Každý z nás potrebuje upokojiť hlavu i telo. Potrebuje upokojiť svoje myšlienky a podvedomie. Potrebuje prerušiť každodenný kruh problémov, rébusov a očakávaní. Potrebuje si oddýchnuť, vypnúť a vydýchnuť. Človek nie je stroj, ale živá a tvorivá bytosť. Potrebuje čas na oddych a upokojenie mysle. Potrebuje nájsť chvíľu pokoja. Má to hlboký zmysel. Dnes často podceňujeme a spochybňujeme pokoj a samotu. A predsa ich veľmi potrebujeme. Samota nám prináša výhody.

Čas osamote zvyšuje tvorivosť, výkonnosť i rozvážnosť.

To všetko potrebujeme. Potrebujeme osamote a v pokoji porozmýšľať o svojich ďalších krokoch a zámeroch. Potrebujeme porozmýšľať o svojich cieľoch. Často sa potrebujeme rozhodovať. Rozhodovať rozumne, zodpovedne a správne. Nič nie je drahšie ako zlé rozhodnutie.. Kedy robíme dobré rozhodnutia ? S pokojnou hlavou. Ako upokojíme našu hlavu a myšlienky. Len v samote.

Samota môže byť príjemná.

Je to vec zvyku a osobného nastavenia. Tak, ako sme zabudli na samotu, tak sme zabudli na ticho. Stále potrebujeme nejaké zvuky. Televízor pri večeri, rádio v aute, mobil vo vrecku.. Mnohých z nás ticho doslova desí. Mnohí zabudli, ako vyzerá chvíľka osamote a v tichu. Náš mozog je nastavený na neustály hluk a prísun informácií. Tým stráca výkonnosť a kreativitu. Prijíma pasívne vonkajšie vnemy. Už naši starí otcovia hovorili, že ticho lieči. Samota a ticho sú hodnoty, na ktoré sme akosi rezignovali. Vedome, či nevedome. Plávanie po rýchlom prúde ide ľahšie..

Strom Zdravia 2