Víno a zdravie

Porozumieť vínu nie je rýchle, ani ľahké.

Víno je vzácny a ušľachtilý nápoj. Má svoju dlhú históriu. Má za sebou dlhý a zaujímavý vývoj. Porozumieť mu, trvá nejaký čas. Porozumieť vínu je veľmi príjemné a zaujímavé. Stojí to za trochu času a námahy. Stretávame sa s rôznym vínom a mnohými názvami. S rôznym pôvodom a vekom. Výber je široký a bohatý. Vyžaduje i potrebnú dávku znalostí a informácií.

Porozumieť vínu, znamená poodhaliť jeho krásy a tajomstvá.

Toto poznanie nemusí byť dokonalé, ani vyčerpávajúce. Nakoniec, nikto nevie všetko. Nikto nepozná všetky vína. Porozumieť a pochopiť víno nie sú žiadne  preteky. Každý má svoje chute. Každý má vlastný vkus a názor. Preto asi neexistuje univerzálny kľúč na hodnotenie vína.

Každý kraj, každý druh a každý ročník vína sa vyznačuje vlastným rukopisom.

Každý vinár zanecháva svoju vlastnú pečať. Každý terroir má svoj vlastný príbeh. Enológia je veľmi príťažlivá a zaujímavá veda. Učí nás spoznávať víno. Meníme sa z pasívnych konzumentov na vzdelaných milovníkov vína. Dnes môžeme spoznať širokú paletu úžasných vín. Domácich i zahraničných. Európskych, i vín z Nového sveta. Kedysi rozhodovala geografická poloha. Dnes máme svet na dlani. Víno nie je výnimkou. Dostupné sú vína z celého sveta. Dostupné sú druhy a odrody, pestované na jeho opačnom konci. Svet sa jednoducho otvoril.

Otvoril sa i svet vína !

Skutočný milovník vína spoznáva prácu vo viniciach, výrobu vína, jeho skladovanie a podávanie. Etiketa na každej fľaši vína má svoj význam a obsah. Stojí za to, prečítať si zopár informácií. Víno dostáva pre nás iný rozmer i hodnotu. Víno nám umožňuje spoznať jedlá, ktoré dodávajú pitiu kúzlo. Zamyslime sa nad tým, čo pijeme. Nebuďme len povrchnými konzumentmi ! V  obchode, v reštaurácii, či na dovolenke. Keď chytíme do ruky fľašu vína, dostávame dar prírody. Zvedavosť je namieste. S veľkou radosťou a záujmom spoznávam každú novú fľašu vína. Teším sa na jej otvorenie a degustáciu. Je to pre mňa výnimočný zážitok. Víno nemôžeme spoznať bez toho, aby sme ho ochutnali. Víno má svoju farbu, svoju vôňu i svoju chuť. Víno vnímame všetkými zmyslami.

Zdravie a víno.

Patria k sebe. Stále viac vedeckým dôkazov prináša svedectvá o pozitívnom vplyve vína na naše zdravie. Víno znižuje hladinu cholesterolu, ochraňuje pred vznikom rakoviny a vznikom Alzheimerovej demencie. Znižuje riziko výskytu srdcovocievnych chorôb a ich komplikácií.  Obsahuje veľa antioxidantov . Obsahuje dôležitú látku resveratol, ktorá sa nachádza v hroznových šupkách. Táto látka pôsobí ako ochranný faktor pred vznikom závažných ochorení srdca a ciev. Dobré víno, ktoré pijeme s láskou, záujmom a správnou mierou sa stáva v rukách skutočného milovníka naozajstným liekom. Príjemným a zdravým spoločníkom.

Strom Zdravia 2