Závislosť na technike

Technika nás pohltila !

A to doslova. Žijeme vo svete mobilov a internetu. Stali sme sa aktérmi a obeťami novej informačnej revolúcie. Boli sme pripravení ? Skúsenosti hovoria, že všetci nie. Nie dostatočne. Rovnými nohami sme vhupli do rýchlej a dynamickej informačnej doby.

Základom informačnej doby je komunikácia.

Rýchla, dynamická a pohotová Dnes už prakticky nepretržitá komunikácia. Stále musíme komunikovať. Či práve chceme, alebo nie. Veľmi na výber nemáme. K tomu slúžia mobilné telefóny, emaily, dátové systémy BlackBerry, sociálne siete a všetky ostatné služby internetu. Nové informačné technológie zmenili náš život. Ich vývoj je neuveriteľne prudký a dynamický. Ľudská myseľ je oveľa pomalšia.

Cieľom techniky je zabezpečenie komunikácie a neustále zvyšovanie jej rýchlosti a výkonnosti.

Potrebujeme neustále prenášať informácie. Naša efektívnosť a výkonnosť sa naoko zvyšuje. Ale ! Komunikácia sa nám môže ľahko vymknúť z rúk. Technika nás začne ovládať. Začne ovládať náš život. Strácame nad sebou kontrolu. Stávame sa otrokmi techniky. Stávame sa závislí od jej použitia. Bojovať s týmto fenoménom nie je vôbec ľahké. Vyžaduje si to vyrovnaných, múdrych a disciplinovaných ľudí. Poznáme veľa závislých ľudí. Títo ľudia slúžia technike. Nedokážu sa od nej odpútať. Strácajú pokoj duše i mysle. Ich myseľ a pozornosť je zameraná na mobilný telefón, alebo mailovú schránku. Neustále sledujú svoje komunikačné zariadenia. Určite takých poznáme. Mobil nevypínajú ani v noci. Prvé čo po zobudení spravia je to, že  utekajú k počítaču, alebo k mobilnému telefónu. Kontrolujú správy a nové informácie. Cez deň sledujú neustále svoj mobilný telefón. V práci, pri obede, na návšteve, na toalete, dokonca za volantom auta. Skúsme im ho zobrať ! Pochytí ich panika, chaos až zúfalstvo.

Závislosť na technike je nebezpečná porucha duševného zdravia.

Môže časom viesť k mnohým problémom. Osobným, zdravotným, pracovným i sociálnym. Títo ľudia nie sú obľúbení. Sú nervózni, podráždení a nekoncentrovaní. Nie sú to dobrí poslucháči, ani dobrí spoločníci. Následkom býva skôr, či neskôr ich čiastočná, alebo úplná izolácia. Ich najbližším spoločníkom je ich mobilný telefón, ich vlastné technické zariadenie. Utekajú k svojim počítačom, nosia všade notebooky a tablety.

Technika nám má slúžiť, nie nás ovládať !

Každému je to na prvý pohľad jasné a predsa je prax iná. Počet ľudí, závislých od techniky neustále stúpa. Nahrádzajú normálny reálny svet svojim virtuálnym svetom. Strácajú pokoj i sebavedomie. Čo je dôležité, strácajú čas a energiu. Doslova plytvajú svojim časom a potenciálom.

Informácie treba dôsledne triediť a selektovať .

Racionálne a systematicky. 90 % percent informácií je úplne balastných. Selekcia prichádzajúcich informácii je doslova podmienka prežitia. Na to, aby mohol človek správne selektovať, tak musí mať nadhľad. Musí mať v hlave jasno a v duši pokoj. Musí presne poznať, aké sú jeho ciele a čo je preňho dôležité. Balasty jednoducho a rýchlo odfiltrovať. Inak mu hrozí problém. Začne sa topiť. V mori správ a nových informácií. Odtiaľ je iba krok k závislosti.

Závislosť na technike vzniká väčšinou pomaly a nenápadne.

V tom je jej zákernosť. Málokto si to uvedomuje, málokto si to dokáže pripustiť. Poznám veľa závislých ľudí, ale myslíte, že to priznajú ? No tým, že túto závislosť negujú, táto závislosť pokračuje a stále sa prehlbuje. Následky nenechajú na seba čakať. Závislý človek stráca slobodu a sebakontrolu. Odborníci v USA prirovnávajú závislosť na technike k závislosti na heroíne. Dokonca opísali syndróm závislosti na internete, ktorý nazvali IAD, Internet Addiction Disorder.

Neustály kontakt a neustála komunikácia nie sú potrebné.

Nič sa nestane. Nepotrebujeme byť stále online. Nežijeme na pohotovosti, ani nevybuchla atómová bomba. Predtým sme nemali ani mobil, ani internet a žili sme. Boli sme odkázaní len na pevnú telefónnu linku. Samozrejme, nevrátime sa späť. Vývoj ide dopredu. Svet sa zmenil. Je rýchlejší a oveľa náročnejší. To my musíme byť múdrejší a disciplinovanejší.

Strom Zdravia 2