Absencia pohybu

Nedostatok pohybu je smutná realita modernej doby.

Bežná, každodenná realita. Dnešný život je charakterizovaný výrazným pohodlím. Pohodlie je základom súčastného života. Civilizácia dospela tak ďaleko, že človek sa potrebuje stále menej pohybovať. Výsledok ? Málo sa hýbeme, v horšom prípade takmer vôbec. Náš každodenný život sa zmenil. Oproti minulosti, keď človek musel pracovať na poli, loviť zver, či na vlastných nohách prekonávať veľké vzdialenosti došlo k revolučným zmenám. Naša pohybová kultúra sa menila. Potrebný pohyb zabezpečujú za nás stroje a technologické zariadenia. Ľudské nohy nahradili autá, motorky a výťahy. Manuálnu prácu nahradili stroje, prístroje a domáce spotrebiče. Manuálna práca ustupuje stále viac do pozadia. Ľudia väčšinu dňa sedia. V aute, v kancelárii, doma vo fotelke. Prirodzený pohyb sa stále redukuje. Možnosti sa zmenšujú. Životný štýl sa úplne zmenil. Výsledkom je nedostatočný výdaj energie. To kontrastuje so stále vyšším príjmom energie a kalórií v každodennej potrave. Výsledkom je nerovnováha. Následkom nadváha a obezita. Pohyb je základná forma prevencie a posilňovania zdravia.

Ľudské telo potrebuje pravidelný pohyb !

Bez pravidelného pohybu telo zoslabuje a atrofuje. Pohyb je kľúčový. Žiadne chudnutie nie je možné bez dostatočného pohybu. Systematického, cieľavedomého a pravidelného pohybu. Správna pohybová kultúra a dostatočná fyzická aktivita sú základným predpokladom pre udržanie správnej telesnej hmotnosti. Pravidelný pohyb udržuje telo v kondícii. Udržuje telo v hybnosti a vitalite. V každom veku. Pravidelný a primeraný pohyb je základom fungovania celého tela i jednotlivých orgánov. Aká je dnešná realita ? Ľudia podceňujú pohyb. Zanedbávajú pohyb a telesnú aktivitu. Prípadne ju realizujú živelne a nárazovo. Pohyb získava hodnotu pravidelnosťou a osobnou disciplínou. Pravidelnosť si vyžaduje čas a záujem.

Pravidelný pohyb je základná životná priorita.

Tak, ako potrebujeme jesť a spať, tak naše telo potrebuje pohyb. Absencia pohybu si vyžiada obete. Obezitu, zdravotné problémy, zhoršenie kondície a zníženie pracovnej výkonnosti. Kondícia sa zhoršuje, telo sa oslabuje. Následkom je strata zdravia a zhoršená kvalita života. Úlohou každého rozumného človeka je zakomponovať pohyb a telesnú aktivitu do svojho každodenného života. Nezabúdať na pravidelný pohyb. Nájsť si čas a priestor. Nehľadať výhovorky. Hľadať možnosti a časový priestor na pravidelný pohyb.

Strom Zdravia 2