Zdravé potraviny
Zdravé potraviny nám dodávajú nielen potrebnú energiu, ale podporujú vitalitu a znižujú stres. Posilňujú schopnosť myslieť, pozdvihujú dobrú náladu a spomaľujú starnutie. Zdravé potraviny nám pomáhajú udržať si zdravie a dobrú kondíciu.
Živé potraviny:
Živé potraviny sú surové potraviny, ktoré neboli spracované varením, smažením, pečením, parením, či zmrazovaním. Živé potraviny sú v pôvodnom stave a obsahujú všetky svoje enzýmy. Potravinové enzýmy potrebuje organizmus v dostatočnom množstve. Sú životodárnou silou jedla a podporujú zažívací proces.
K živým potravinám zaraďujeme surové ovocie, zeleninu, naklíčené zrno a rôzne semienka. Tiež kvasenú zelenina a ovocie
Biopotraviny:
Biopotraviny sú ekologické, organické potraviny. Boli vypestované na pôdach neošetrených chemickými hnojivami, ani pesticídmi. Neobsahujú tak zdraviu škodlivé chemické látky.
Nespracované potraviny:
Potraviny, do ktorých neboli pridávané žiadne chemické a umelé látky. Dávajú sa ako prísady do potravín a jedál kvôli predĺženiu trvanlivosti, vylepšeniu chuti, farby a konzistencie. Čím menej ich do tela príjmeme, tým viac sa vyhneme škodlivým chemickým látkam. Je dôležité čítať etikety na obaloch potravín.
Zdravé cukry-uhlohydráty:
Sú to uhlohydráty bez pridaného rafinovaného cukru.
Obsahuje ich ovocie, ryža, obilie, zelenina, celozrnný chlieb.
Zdravé sacharidy ( nazývané tiež zložené cukry ) sa vyskytujú v prírodnej podobe a telo ich dokáže ľahko a pomaly metabolizovať. Zabezpečujú vyrovnanú funkciu mozgu, náladu a zásobu využiteľnej energie. Nie sú zbavené svojich nutričných hodnôt.
Zdravé bielkoviny:
Rastlinné bielkoviny sa v tele ľahko rozkladajú. Klíčky, ktoré vyrastajú zo semienok sú efektívnejším, lacnejším a zdravším zdrojom bielkovín ako mäso. Kombinácia strukovín a obilných zŕn predstavuje taktiež bielkovinový komplex, naviac ľahko straviteľný a podporujúci metabolizmus.
Zdravé tuky:
Olejnaté plodiny – orechy, avokádo, rôzne semienka (ľanové,dyňové,slnečnicové…), morská zelenina, ryby obsahujú zdraviu prospešné tuky.
Sú potrebné pre reguláciu hmotnosti, znižovanie cholesterolu, posilnenie imunity. Pre výživu buniek, rozmnožovacích orgánov, kože, vlasov, nechtov a kostí. Pomáhajú metabolizovať samotný tuk z potravy. Hovorí sa im esenciálne mastné kyseliny. Telo si ich nevie samo vytvoriť, je nutné prijímať ich v potrave.