Paprika, všedná a výnimočná

Máloktorá zelenina našla také široké uplatnenie ako práve paprika.

Paprika je samozrejmou a integrálnou súčasťou nášho každodenného jedálneho lístka. Poznajú ju už malé deti. Paprika je naša každodenná všedná zelenina. Ale pozor ! To jej rozhodne neuberá na jej význame. Paprika je výnimočná a skvelá zelenina. Svojou chuťou, farbou, vôňou i univerzálnym gastronomickým využitím. Vedeli by sme si predstaviť našu kuchyňu bez papriky ? Či už čerstvej, či mletej..

Paprika pochádza z Južnej a Strednej Ameriky.

Indiáni milovali túto zeleninu a pripisovali jej mnoho kúzelných vlastností. Čo potom nasledovalo ? Kolumbus priniesol papriku do Európy. Odtiaľ sa pomaly dostala na Blízky Východ, odtiaľ do Perzie, ďalej do Ázie. Paprika sa rýchlo udomácnila a získala si more svojich priaznivcov. Dnes si náš stôl bez papriky nevieme ani predstaviť. Významnými producentmi papriky v Európe sú Maďarsko, Rumunsko, Taliansko, ale i naše Slovensko. Predovšetkým jeho južná časť.

Poznáme veľa chutných a zaujímavých odrôd papriky.

Líšia sa nielen chuťou, ale i farbou, vôňou, či veľkosťou. Mnohé odrody majú ľúbezné dievčenské mená ako Lydia, Amy, alebo Tamina. Trochu tam nesedí tá štipľavosť.. Veľkej obľube u kuchárov sa teší mletá paprika. Využívajú sa najčastejšie odrody ako Kolora, Karmin, či Rubin. Slovenskou špecialitou je naša Žitavská paprika. Pestuje sa predovšetkým v oblasti rieky Žitavy a Malého Dunaja. Mletá paprika dodáva naším jedlám chuť i potrebné grády. Predovšetkým milovníkom gurmánskej ostrosti a štipľavosti. Mletá paprika môže byť samozrejme štipľavá, ale i sladká.

Paprika je zdravá zelenina.

Obsahuje veľa dôležitých vitamínov. Vitamínov C , E a B. Obsahuje veľa minerálov. Draslík, horčík, zinok i vápnik. Paprika obsahuje silný prírodný antioxidant, ktorý sa nazýva lykopén. Kto je zodpovedný za jej štipľavú chuť ? Táto látka sa nazýva kapsaicín. Farbu paprike dodáva vysoký obsah karoténov. Paprika má stimulačný vplyv na imunitný systém. Pozitívne ovplyvňuje metabolizmus a trávenie. Podporuje chuť do jedla. Odborníci popisujú pozitívny vplyv pri liečbe migrény. Paprika je zdravá, chutná a ľahko dostupná zelenina.

Strom Zdravia 2