Sezónne potraviny

Sezónne potraviny by mali vždy dostať prednosť !

Žijeme v strednej Európe. Žijeme v miernom pásme, žijeme v našom prirodzenom prostredí. Klíma, v ktorej žijeme nás bezprostredne ovplyvňuje. Klíma ovplyvňuje náš život, stravovacie návyky i spôsob nášho života. Ľudia s Afrike žijú inak ako my. Nečudo. Žijú v úplne inej klíme. Ľudia žijúci na severe Nórska tiež žijú inak ako my. Žijú v inej, severskej klíme. Klíma určuje i náš prirodzený jedálny lístok. Pre nás je iné zdravé jedlo, ako pre Afričanov. Iné jedlo je zdravé pre tých, ktorý žijú za polárnym kruhom. Zloženie stravy zodpovedá prirodzeným geografickým podmienkam. Zamyslime sa. V minulosti nebol tento problém. Ľudia museli jesť len to, čo mali reálne k dispozícii. Museli jesť, čo im ponúkalo ich prirodzené prostredie. Dnes je situácia iná. V obchodom máme k dispozícii široký výber tovaru, vrátane bohatej škály rôznych druhov potravín. Nie je problém kúpiť v zime tropické ovocie ani v lete nakladanú kapustu. V obchodoch je tovar z celého sveta, zo všetkých svetadielov. Ovocie z Brazílie, ryby z Thajska, víno z Chile. Naše domácnosti disponujú veľkými chladničkami a mrazničkami. Rozdiely v pôvode, druhu a sezónnosti potravín sa strácajú. Prakticky v každom ročnom období môžeme jesť v podstate všetko. Až na malé výnimky. Napríklad taký burčiak…! Tým, že jeme všetko a hocikedy, strácame prehľad o prirodzenom dozrievaní ovocia a zeleniny. Obchody sú ich plné a plody sú stále pekné a zrelé. Skoro zázrak.

Pre urobíme pozitívne rozhodnutie, ak začneme konzumovať domáce sezónne potraviny.

Dodržiavanie sezónnosti nám zabezpečí dostatok vitamínov, minerálov i živín. Nepotrebujeme tropické ovocie. Ak tak, len niekedy. Pre zmenu chuti. Na spestrenie. Ani naši predkovia ich nepotrebovali. Nechýbali im. Mali domáce, sezónne, prirodzené a zdravé potraviny. Ak zmeníme jedálny lístok podľa aktuálnej sezóny, urobíme krok správnym smerom. Pomôžeme zdraviu i domácim farmárom. Jar, leto, jeseň i zima nám ponúkajú sezónne potravinové zázraky. Vždy niečo iné. Výber zaručuje pestrosť a zaujímavosť. Teda žiadna monotónnosť ani jednotvárnosť.

Príroda je bohatá a štedrá.

Dáva nám všetko, čo potrebujeme. Kde žijeme, máme k dispozícii všetko, čo potrebujeme. Dary našej prírody nám poskytujú obživu i bohatý výber. Sezónny jedálny lístok je základom dobrej imunity. Vytvára väzbu medzi ľudským organizmom a jeho okolím. Sezónnosť má i dôležitý ekologický rozmer. Lokálne potraviny sú dostupné. Máme ich tu doma. Nemusíme ich dovážať, plytvať energiou a znečisťovať životné prostredie. Chuť našich potravín je neopakovateľná. Naše domáce potraviny bývajú chutné, zdravé a čerstvé. Vždy je tá pravá sezóna. Na niečo naše, čerstvé a domáce.

Strom Zdravia 2