Slovanská medovina

Medovina je skvelý a príjemný nápoj.

Výnimočný chuťou, farbou i vôňou. Disponuje svojou typickou a neopakovateľnou sladkou a medovou chuťou. Kvalitná medovina je skutočná pochúťka v pohári. Tento skvelý nápoj má dlhú históriu a bohatú tradíciu. Siaha ďaleko do staroveku. Korene má v Afrike. Prvé zmienky siahajú15 000 rokov hlboko v histórii. Bohaté tradície má v Číne a Indii. Medovina bola nápojom kráľov, šľachty, ale i obyčajných ľudí. Čo je dôležité a pre nás veľmi príjemné je to, že práve Slovania boli národom, ktorí hojne holdovali tomuto nápoju. Asi nie náhodou.

Slovania majú dlhú tradíciu pitia a výroby medoviny.

Aj Slovensko svojou peknou krajinou a priaznivými prírodnými podmienkami sa stalo kolískou tohto sladkého moku. Včely tu boli vždy doma. Výroba medu sa tešila obľube. Tradície siahajú stáročia späť. Po dlhšom útlme sa medovina v posledných rokoch znovu dostáva do popredia. Získala si veľa svojich priaznivcov a obdivovateľov.

Medovina je medové víno.

Pravá medovina je skutočným prírodným produktom. Kvalitný med sa zmieša s vodou a krátko sa povarí. Pridávajú sa špeciálne medovinové kvasinky. Nasleduje alkoholové kvasenie. Mladá medovina sa potom stáča do sudov, alebo zrecích nádob, kde dozrieva. Tento proces trvá niekoľko mesiacov, optimálne 8-9 mesiacov. Tak ako pri víne, platí : čím dlhšie, tým lepšie.

Nie je medovina, ako medovina !

Základom kvalitnej medoviny je kvalitný med. Dôležitá je i správna technológia výroby a dodržanie všetkých technických a chemických postupov. Medoviny sa líšia. Chuťou i kvalitou. Poznáme sledkú, ale i ovocnú, alebo horkú medovinu. Tá sladká alternatíva samozrejme prevažuje. Medovina by mala mať optimálnu teplotu pri podávaní okolo 14-16 stupňov Celsia. Môže sa podávať i zohriatá na 50 stupňov Celsia v pohároch na brandy. Medovina sa správne skladuje pri teplote okolo 15 stupňov Celsia. Obsah alkoholu sa pohybuje akolo 10-15 %. Takže šoféri, pozor ! Medovina je alkoholický nápoj. Sladký, príjemný a lahodný. Ale má grády. Slovania to vedeli..

Strom Zdravia 2