Kúzelný zázvor

Účinok zázvoru pri chrípke a prechladnutí má naozaj kúzelnú silu.

Kto to neokúsil, mal by tak spraviť. Zázvorový čaj je účinný liek proti prejavom chrípky. Povzbudí organizmus a upokojí myseľ. Uľaví pri chrípke a bolestiach hlavy. Zázvor prehreje celé telo. Horúci zázvorový čaj je skutočne kúzelný prostriedok. Základom nápoja je nastrúhaný zázvorový koreň. Zaleje sa jednoducho horúcou vodou a nechá približne 15 minút vyluhovať. Na prípravu litra kvalitného  zázvorového čaju postačia dva až tri centimetre zázvorového koreňa. Nápoj možno dochutiť medom, či citrónom. Niekto obľubuje škoricu a klinčeky. Každý podľa svojej chuti a možností.

Zázvor pochádza z Ázie.

Zázvor je základnou súčasťou ich tradičného jedálneho lístka. Niečo ako základná ingrediencia. Zázvor na ich stole nechýba. Ak sa na Slovensku traduje, že soľ je nad zlato, tak v Ázii by potvrdili, že zázvor je nad drahokamom.. Zázvor sa rozšíril do celého sveta. Do Európy ho priniesli arabskí obchodníci. Rýchlo si získal obľubu. Najviac zázvoru sa i dnes produkuje v Južnej Ázii a v Indii.

Zázvor sa odborne nazýva ďumbier lekársky, po latinsky Zingiber officiale.

Zázvor je v podstate krík s úzkymi žltými kvetmi. Koreň zázvoru je bohatý na draslík a éterické oleje. Používa sa čerstvý zázvor, ale i sušený a kondenzovaný ďumbier. Predovšetkým čerstvý zázvor má neopakovateľnú chuť. Sladkú, ostrú, originálnu. Zázvor je skrátka nezameniteľný. Chuťou i účinkami.

Zázvor má univerzálne kulinárske využitie.

Používa sa na prípravu sladkých i slaných jedál. Pri výrobe koláčov i pudingov. Pridáva sa ku kečupu a omáčkam. Zázvor sa často používa pri príprave rýb a rôznych marinád. Zázvor je všade tam, kde by sme ho ani vôbec nečakali.

Zázvor je skutočný liečebný zázrak !

Pomáha nielen pri chrípkach a nachladení, ale pôsobí blahodárne na trávenie a metabolizmus. Znižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje prekrvenie srdca. Pomáha pri únave a nespavosti. Uvoľňuje napätie a povzbudzuje unavený organizmus. Zázvor je skutočne kúzelný a liečivý koreň. Kto ho vyskúša, určite ocení jeho silu a liečivý potenciál.

Strom Zdravia 2