Hokaido, oranžové prekvapenie

Hokaido je veľká oranžová tekvica.

Nie každý ju pozná. Možno by sa to malo zmeniť.. Hokaido rozhodne stojí za to ! Prekvapí nás svojou chuťou i vynikajúcimi vlastnosťami. Je to veľmi zdravá a zaujímavá plodina. Na Slovensku nemá dlhú tradíciu, ale ľady sa už pohli. Manipulácia s touto plodinou je jednoduchá a nenáročná. Jej využitie je naproti tomu veľmi pestré a bohaté.

Hokaido je odolná a nenáročná plodina.

Rastie rýchlo, prakticky sama. Z vlastnej skúsenosti vieme, že úroda býva bohatá. Nevyžaduje špeciálnu opateru, len ju treba nechať rásť. Pravdou je, že rastie rýchlo a pomerne expanzívne. Potrebuje preto dostatočný priestor. Skladuje sa pomerne jednoducho. Stačí ju skladovať na chladnom mieste. Ak je veľká úroda, nedá sa často rýchlo spracovať a skonzumovať. Na vhodnom chladnom mieste vydrží i dlhšie skladovanie.

Spracovanie hokaida nie je komplikované.

Stačí ho dobre umyť. Narezať ho na kúsky požadovanej veľkosti. Hneď použiť, alebo nakrájané kúsky uložiť do mrazničky. Možností využitia je veľa. Môže byť základom pre výborné polievky, omáčky, či iné studené pokrmy. Dá sa výborne grilovať. Grilované sa môže podávať so zemiakmi, chlebom, či inou grilovanou i čerstvou zeleninou. Všetko výborné delikatesy ! Hokaido má svoju neopakovateľnú a veľmi príjemnú chuť. Bude to určite zážitok, treba len skúsiť.

Hokaido má výborné zdravotné a preventívne účinky.

Hokaido je zdravá a hodnotná zelenina. Obsahuje veľa vitamínov a minerálov. Vitamínov A,B,C a E. Obsahuje veľa zinku, draslíka a horčíka.  Je významným zdrojom užitočnej vlákniny. Hokaido má potvrdené protialergické a preventívne účinky. Jeho konzumácia pomáha prevencii rakoviny hrubého čreva, zlepšuje trávenie a detoxikáciu. Zlepšuje funkciu obličiek, má pozitívny vplyv na prostatu. Zlepšuje kožné alergie a zlepšuje i funkciu zrakových orgánov. Hokaido sa oplatí vyskúšať. Kvôli svojmu zdraviu i kvôli jeho nenapodobiteľnej chuti.

Strom Zdravia 2