Zázračná huba Reishi

Zbieranie a konzumácia húb má na Slovensku dlhú a bohatú tradíciu.

Dalo by sa povedať, že Slováci sú národ hubárov. Dôkazom sú dlhé kolóny áut zaparkovaných pri lesoch v čase vrcholu hubárskej sezóny. Zbieranie húb je pre mnohých Slovákov doslova ľudovým športom. Má to tradíciu, dedí sa to z generácie na generáciu. Motivácia ? Pohyb po lese, radosť z prírody, gurmánske zážitky ? Asi z každého niečo..

Huby môžu mať okrem gurmánskeho účelu i medicínsky význam.

Odborníci im hovoria medicínske huby. Trochu technokratický pojem, veľmi sa nám nepáči.. Ale vystihuje podstatu, tak ho môžeme s výhradami akceptovať. V skratke ide o huby s liečivými účinkami. Tradícia týchto húb pochádza predovšetkým z Ázie, kolískou je Čína. Tu má konzumácia týchto húb tisícročnú tradíciu. Stali sa pevnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny.

Najznámejšou a najslávnejšou medicínskou hubou je Reishi.

Má v tejto kategórii pevnú a neotrasiteľnú pozíciu. Odborne sa nazýva Ganoderma lucidum. Táto huba má veľmi široké a univerzálne použitie. Obsahuje veľa potrebných a užitočných látok a pomáha pri mnohých fyziologických funkciách ľudského organizmu.

Obsahuje veľa účinných látok.

Obsahuje germánium a glukán. Obsahuje veľmi dôležitú látku, ktorá sa nazýva triptenoidy. Tie sú v hube zastúpené vo veľkom množstve. Ide o biologicky aktívne látky, ktoré majú vysokú antimikrobiálnu i protinádorovú aktivitu. Majú silný protizápalový účinok. Posilňujú a podporujú metabolizmus a funkciu pečene. Chránia cievny systém pred tvorbou krvných zrazenín. Odborníci oceňujú pozitívny vplyv triptenoidov pri liečbe nespavosti a poruchách pamäti. Poukazujú na pozitívny vplyv týchto látok na reguláciu hormonálneho systému.

Reishi má pozitívny vplyv na imunitu.

V Číne sa používa pri liečbe bakteriálnych a vírusových ochorení. Dokázaný bol ich baktericídny účinok na mnohé baktérie, ako sú stafylokoky, či streptokoky. Pozitívne účinky sa využívajú i pri liečbe astmy a iných chronických ochorení respiračného systému. Reishi zlepšuje imunitu a má protistresový účinok. Zaujímavá huba. Pre našinca trochu netradičná, no stále sa máme, čo učiť.. Číňania zase nepoznajú naše dobré dubáky..

Strom Zdravia 2