Skvelé uhorky

Uhorky sú naša vynikajúca domáca zelenina.

Bežne sa pestujú v našich záhradách. Uhorky sú zeleninou nášho klimatického pásma. Sú bežnou súčasťou nášho jedálneho lístka. Predovšetkým v letných mesiacoch. Uhorka patrí medzi najkultivovanejšie druhy zeleniny. Spolu s tekvicou, alebo  cukinou patria do jednej botanickej skupiny. Dužina uhorky sa skladá z 96 % vody a 3 % cukru a minerálov.

Uhorky sú skvelá a zdravá zelenina.

Majú vynikajúce liečivé účinky a výživové hodnoty. Uhorky sú skvelé chuťou a zdravé svojím zložením a vlastnosťami. Obsahujú veľké množstvo vitamínov. Predovšetkým vitamíny C, A, B1 a B6. Obsahujú cenné bielkoviny i celý rad dôležitých minerálov. Draslík, horčík, vápnik, fosfor i sodík. Uhorky obsahujú veľa dôležitých enzýmov.

Uhorka je najsilnejšia zásaditá zelenina.

Jej Ph je medzi 8 až 9. Teta silno zásadité. Ich konzumácia má významný eliminačný vplyv na prekyslenie organizmu. Zásaditým účinkom vyrovnáva acidobázickú rovnováhu v ľudskom tele. To má dôležitý ochranný vplyv na funkciu jednotlivých orgánov a celkový telesný metabolizmus.

Uhorky majú pozitívne zdravotné účinky.

Pomáhajú kĺbom, väzivu i koži. Obmedzujú množenie nádorových buniek, odstraňujú opuchy a zlepšujú reumatické ťažkosti. Uhorky majú pozitívny vplyv na vyprázdňovanie a pomáhajú pri liečbe chronickej zápchy. Tým, že uhorky neobsahujú žiadny tuk, výborne sa uplatňujú pri detoxikácii a redukčných a zdravotných diétach. Pravidelná konzumácia uhoriek je výborná prevencia pred rôznymi zápalovými problémami.

Obdivuhodný je i liečivý lokálny vplyv uhorky.

Uhorky sa používajú na liečbu mnohých chronických ochorení a poškodení kože. Väčšinou vo forme lokálnych uhorkových masiek. Uhorkové plátky sa prikladajú na pleť. Tým pleť čistia a upokojujú opuchy a zápaly kože. Uhorky pomáhajú čistiť a detoxikovať pleť. Mnohí odborníci pokladajú uhorku za účinný prostriedok na udržiavanie mladistvej pokožky. Uhorkové extrakty sa primiešavajú do mnohých krémov a pleťového mlieka, dodávajú im dôležité ochranné a detoxikačné vlastnosti. Uhorky pomáhajú v boji s celulitídou. Konzumácia uhoriek spolu s ich lokálnym použitím je účinným preventívnym i liečebných prostriedkom proti celulitíde.

Uhorka je predovšetkým zdravá a chutná potravina.

Prirodzená, zelená a čerstvá potravina. Dar prírody. Dar našej záhrady. Uhorky sú skvelá a univerzálna zelenina. Používa sa na prípravu predjedál, studených letných polievok, alebo omáčok. Na prvom mieste je to stále náš dobrý klasický uhorkový šalát ! Náš typický, domáci a tradičný uhorkový šalát. V rôznych variáciách rozšírený asi na celom svete. V Škandinávii sa pridáva hustá smotana, vo Francúzsku osolená šľahačka. Výborný je s jogurtom a cesnakom, takzvané grécke tzatziky. Napríklad i s tvarohom a olivovým olejom. Koľko ľudí, toľko chutí ! Koľko národov, toľko zvykov ! K uhorkám sa často pridáva napríklad kôpor, cesnak, cibuľka, alebo pažítka. Niekedy i rôzne bylinky. Uhorka je skrátka IN. Vynikajúca a zdravá zelenina, dar nášho mierneho pásma.

Strom Zdravia 2