Goji z Ázie

Anglický význam Goji je pomenovanie pre rastlinu, ktorá sa nazýva Kustovnica čínska.

Už z názvu je jasné, odkiaľ pochádza. Kustovnica čínska pochádza z Ázie. Kolískou jej pestovania je Čína. Jej pestovanie má dlhú históriu. Siaha hlboko do staroveku. Goji je v Číne uznávaná ako liečivá rastlina. Preto už stáročia je integrálnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny. Hojne sa pestuje i v Tibete a Nepále, na úpätí himalájskych vrchov. Plody kustovnice čínskej zrejú od júla do konca októbra. Goji je plodina, ktorá sa teší v týchto krajinách veľkej obľube i úcte.

Goji je zaujímavé a netradičné ovocie.

Má zaujímavú chuť. Niekomu pripomína brusnice, inému skôr jablčné chute. Veľkej obľube sa teší i čaj z tejto plodiny. Goji sa pridáva do rôznych pokrmov. Do krupicovej kaše, alebo jogurtov. Môže sa jesť i samostatne. V čerstvej, alebo sušenej forme. Odporúčaná denná dávka je do 30 gramov. Deti by mali jesť toto ovocie s určitou zdržanlivosťou, čo sa týka množstva konzumovaného ovocia. Malým deťom sa neodporúča.

Goji má svoj uznávaný liečebný potenciál.

Obsahuje veľa vlákniny a antioxidantov. Obsahuje fytosteroly a aminokyseliny. Veľa vitamínov a minerálov. Goji pozitívne podporuje imunitný systém. V tradičnej čínskej medicíne sa využíva pri liečbe zápalových ochorení. Ovplyvňuje priaznivo metabolizmus a stabilizuje hladinu cukrov v krvi. Podporuje činnosť pečene. S úspechom sa používa pri rôznych redukčných diétach.

Goji je zaujímavá a netradičná plodina.

V našich zemepisných šírkach nemá veľké tradície. Do povedomia sa dostáva len pomaly. Pritom kustovnica čínska je rastlina, ktorá sa dá pestovať v našich záhradách. Je to malý a nenápadný krík. Vyžaduje veľa slnka a vzdušnú pôdu, obohatenú o rašelinu. V lete dostatok vody a pravidelné jarné prerezávanie. Tip pre našich záhradkárov, ktorí sa neboja experimentovať a majú chuť vyskúšať niečo nové a originálne. Kustovnica sa v záhrade iste nestratí. Postupne si nájde svojich fanúšikov.

Strom Zdravia 2