Černice

Černica ostružinová je zdravé a chutné ovocie.

Možno trochu menej známe a populárne, to mu určite neuberá na jeho skvelých chuťových a výživových vlastnostiach. Letná sezóna je i sezónnou černíc. Bežne sa s černicami tak často nestretneme. Trochu i na škodu. Černice stále zostávajú v tieni svojej najbližšej príbuznej, ktorou je malina. Možno je to chuťou, možno tradíciou. Nezrelé černice chutia skôr trpko a kyslo. Zrelé, bordovočervené plody majú svoju typickú vynikajúcu letnú chuť. Niekomu vadia ich drobné zrniečka, inému zafarbené prsty, či oblečenie.. Černice farbia naozaj intenzívne !

Černice majú skvelý potenciál, zdravotný i gurmánsky !

Zrelé plody obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Vitamín C je pre organizmus veľmi dôležitý. Posilňuje a zlepšuje imunitu, má významný antioxidačný potenciál a chráni buky pred starnutím. Černice sú prirodzeným a prírodným zdrojom tohto vitamínu. Sezónnym zdrojom, ktorá nájdeme v našich záhradách a trhoviskách. Domáce je vždy najlepšie.. Černice obsahujú i vitamín K. Obsahujú dôležité fenolové zlúčeniny s významným protivírusovým a antioxidačným potenciálom.

Černica je pomerne nenáročná rastlina.

Rastie bežne v záhradách. Rastie v podobe hustých a rýchlo rastúcich kríkov. Kríky zvyknú pichať a škriabať. Pri oberaní teda pozor ! Namieste je vhodné oblečenie, ktoré nás bude chrániť. Ale, to je len technický detail.. Niektorí záhradkári využívajú i listy černíc. Najčastejšie ich sušia, či fermentujú. Pridávajú ich do čajov a požívajú pri liečbe zažívacích, či močových ťažkostí.

Už sme spomenuli gurmánsky potenciál !

Černice prekvapia. Svojou chuťou, možnosťami i využitím. Do jogurtov, do koláčov i dezertov. Na raňajky i na letnú ovocnú večeru.. Chuť černicového lekváru je neodolateľná. Černice sa výborne kombinujú s mliečnymi a smotanovými výrobkami. Výborne sa kombinujú i s iným ovocím. S hruškami, či s jablkami. Výborne chutia i s vanilkovým krémom a tvarohom. Nezabudnime na zmrzlinu a pudingy. Černicovým sirupom môžeme zalievať lievance, či palacinky. S vodou je to vynikajúci letný nápoj. S príchodom leta nezabúdajme ani na to to skvelé a chutné ovocie. Odmení sa nám sviežosťou i kúskom zdravia.

Strom Zdravia 2