DIA potraviny

DIA potraviny sú dnes bežnou realitou.

Bežnou realitou, že takmer v každom obchode nájdeme potraviny pre diabetikov. Väčšinou majú obchody zriadený DIA kútik, kde na jednom mieste sú koncentrované výrobky pre diabetikov. Výber DIA produktov sa stále rozširuje. Diabetici majú na výber množstvo diabetických potravín a produktov od domácich i zahraničných producentov. To je iste dobre, ale…

Niektorí diabetici žijú v mylnom názore, že môžu konzumovať neobmedzené množstvo týchto výrobkov.

Omyl. Nemali by zabúdať, že ich energetická hodnota, obsah tuku a cukrov by mal byť započítaný do denného diétneho príjmu. Tieto výrobky obsahujú menej jednoduchých cukrov, ale obsah ostatných cukrov zostáva nezmenený a obsah tukov môže byť dokonca vyšší. Takže pozor! DIA produkty môžu mať porovnateľnú energetickú hodnotu ako bežné výrobky, v niektorých prípadoch dokonca vyššiu. Neznalosť faktov zvádza diabetikov, že nakupujú a konzumujú často nekontrolovateľné množstvo tyčiniek, keksov a čokolád. Porušujú životosprávu a diétu, určenú ich diabetológom. DIA potraviny sú vyrábané, aby podporovali udržiavanie normálnej hodnoty cukru a tukov v krvi. To je ich dôležitým benefitom. Ak je v DIA výrobku len znížené množstvo cukru, ktorý býva nahradený fruktózou, alebo umelými sladidlami, malo by to byť na výrobku vyznačené. Najdôležitejšími prirodzenými potravinami pre diabetikov zostávajú zelenina, ryby, nízkotučné mliečne výrobky, tmavé a celozrnné pekárenské výrobky a cestoviny. Potraviny, v ktorých prevažujú zložité sacharidy. Zložité sacharidy sa podstatne pomalšie metabolizujú a tým menej ovplyvňujú aktuálnu hodnotu cukru v krvi.

DIA potraviny sú dôležitým a príjemným doplnkom jedálneho lístka každého diabetika.

Ich konzumácia môže prinášať príjemné pocity a kulinárske zážitky.  Základom ich diéty ale musí stále byť zelenina, ovocie, a všetky produkty racionálnej výživy. A samozrejme, pohyb! Pri dodržaní týchto pravidiel je predpoklad dosiahnutia stabilných metabolických a laboratórnych parametrov a tým dlhý, kvalitný a plnohodnotný život.

Strom Zdravia 2