Broskyne pre zdravie a potešenie

Broskyne sú chutné a veľmi obľúbené letné ovocie.

Obľúbený ovocný stromček v našich záhradách. Sotva nájdeme záhradku, v ktorej by nebol aspoň jeden broskyňový stromček. Broskyne výborne chutia. Príjemné letné osvieženie. Chuťou i zdravím. Pôvod tohto chutného ovocia môžeme hľadať v Číne. História dlhá niekoľko tisíc rokov. Broskyne sa Hodvábnou cestou dostali z Číny do Perzie a Arábie a odtiaľ na náš Starý kontinent. V stredoveku sa začali broskyne šíriť po európskych krajinách. A odtiaľ potom do Ameriky a Nového sveta. Najväčšími pestovateľmi broskýň sú dnes Taliansko, Španielsko, USA a Austrália.

Záhradkári poznajú mnohé odrody tohto ovocia.

Rozdeľujú sa na skoré a neskoré odrody. Medzi najznámejšie skoré odrody patria May Flower, Sunhaven či Redhaven. Pôvod majú v USA. Najznámejšie neskoré odrody sú Elberta a Cresthaven. Broskyne vyžadujú dostatok vlahy. Majú radi hlinito piesočnú pôdu. Vyžadujú dostatok svetla a tepla. Nedostatok vlahy a svetla sa prejavuje malými plodmi. Záhradkári oceňujú oddeliteľnosť dužiny od kôstky. Redhaven a Elberta sa vyznačujú výbornou oddeliteľnosťou kôstky. Naopak, strašiakom záhradkárov je takzvaná kučeravosť broskýň. To je najčastejšie postihnutie stromov. Prevencia vyžaduje postreky.

Broskyne a zdravie.

Broskyne sú chutné, osviežujúce a veľmi zdravé ovocie. Až 80% plodov je voda. Výborný zdroj tekutín počas horúcich letných mesiacov. Obsahujú veľa vitamínov. Vitamínov C,E,K i B. Tiež veľa minerálov. Draslík, vápnik, horčík i selén. Vysoký obsah karoténov. Broskyne majú pozitívny vplyv na metabolizmus a trávenie. Pozitívny vplyv na nervový systém. Uvoľňujú nervozitu a napätie. Povzbudzujú a stimulujú imunitu. Popisuje sa i povzbudivý účinok na pokožku.

Strom Zdravia 2