Citróny, zdroj céčka

Citróny sú pravdepodobne najznámejšie citrusové ovocie.

Hoci sa u nás nepestujú, považujeme ich skoro za naše.. Poznáme ho roky.. Už za socializmu, keď nebolo v zelovoci nič citrusové, aspoň citróny nechýbali. Zvykli sme si na naše dobré citróny a stali sa samozrejmou súčasťou života. Citrón patrí medzi najrozšírenejšie plodiny na svete. Používa sa od staroveku. Jeho priaznivé liečebné účinky poznali veľmi dávno. Citrón lieči i občerstvuje. Dodáva veľa zdravých a prospešných látok. Často sa využíva v kozmetike. Šampóny a krémy s obsahom a arómou citrónu netreba veľmi predstavovať. Citrón pochádza z Ázie, z oblasti Himalájí. Odtiaľ sa rozšíril do celej Ázie a pomocou šikovných arabských obchodníkov do celého sveta. Kto dnes nepozná citróny ?

Pre moreplavcov boli citróny otázkou života a smrti.

Prečo ? Strašiakom moreplavcov bola choroba, ktorá sa nazývala skorbut. Choroba bola spôsobená nedostatkom vitamínu C. Od istej smrti pri dlhých plavbách zachránili námorníkov práve citróny. História pozná veľa príkladov, kde vďaka citrónom boli podniknuté mnohé objavné plavby. Vo väčšom množstve sa začali citróny pestovať v 19.storočí. V Európe sa pevne udomácnili v Stredomorí, najviac v Taliansku a Španielsku.

Citrón je významný zdroj vitamínu C.

Vitamín C je vo svojej chemickej podstate kyselina askorbová. Citróny obsahujú dve dôležité zložky. Kyselinu askorbovú a kyselinu citrónovú. Ľudský organizmus potrebuje vitamín C. Je to dôležitý anitoxidant a má nezastupiteľné miesto v imunitnom systéme človeka. Pri všetkých vírusových a bakteriálnych infekciách je prítomnosť vitamínu C kľúčovou zložkou obranných mechanizmov v ľudskom organizme. Podporuje hojenie rán a pomáha funkcii obličiek i pečene.

Citrón nie je len vitamín C !

Obsahuje i veľa iných dôležitých látok. Veľa draslíka,železa a zinku. Obsahuje i iné vitamíny, napríklad A a B. Citrón je bohatý na pektín. Má veľa liečebných účinkov. Kto mal chrípku, alebo len prechladnutie pozná dobre ako chutí čaj s citrónom. Liečbu chrípky bez citrónu si ani nevieme poriadne predstaviť..

Citróny majú viac pozitívnych liečebných účinkov.

Zlepšujú metabolizmus a trávenie. Pomáhajú pri hnačkách. Majú výborný regenerujúci účinok na pokožku. Kožní lekári dobre poznajú liečebný potenciál tohto kyslého, no zdravého ovocia. Odborníci často popisujú i protirakovinový účinok citrónov. Zlepšuje i koncentráciu a vigilitu. Citróny sú skrátka výborné ovocie. Trochu kyslé, ale veľmi zdravé. Bežné a ľahko dostupné, ale predsa veľmi cenné a hodnotné.

Strom Zdravia 2