Maliny pre radosť

Maliny sú chutné ovocie, ktoré jedávame od detstva.

Sú veľmi chutné, sladké a a zdravé. Sú zároveň pomerne citlivé. To znamená, že veľa nevydržia a rýchlo sa kazia. Treba ich teda konzumovať pomerne rýchlo. Čerstvo nazbierané vydržia tak deň, najviac dva. V chlade o niečo dlhšie. No nedá sa čakať a dlho váhať. Maliny sú citlivé ovocie, ktoré rýchlo podlieha skaze. Tieto handicap je bohato vyvážený ich skvelou a príjemnou chuťou. Maliny patria k naším príjemným a zdravým letným potešeniam. Majú veľmi široké použitie.

Najlepšie a najzdravšie maliny sú tie čerstvé, práve nazbierané.

Tým sa nič nevyrovná. Ale, sú i iné možnosti. Maliny sú univerzálne ovocie. Môžu sa pridávať do koláčov, zákuskov a dezertov. Výborne sa hodia do zmrzlinových pohárov, či pudingov. Niektoré mamičky ich radi používajú ako výživový doplnok pre svoje deti. V prípade, že ich nevieme hneď skonzumovať, lebo úroda bola príliš veľká, dá sa z nich vykúzliť i skvelý lekvár, či kompóty na zimu. Niektorí obľubujú i malinový sirup. Niektoré gazdinky zvyknú maliny i mraziť. Mrazenie má svoje pravidlá. Maliny musia byť čisté, osušené a dobre vytriedené od poškodených plodov. Tak vydržia v mrazničke i niekoľko mesiacov.

Maliny sa vo veľkom pestujú i v našich podmienkach.

Nájdeme ich v mnohých záhradách. Maliny majú radi teplo a slnko. Majú plytký koreňový systém a preto vyžadujú pravidelný prísun vody a potrebných živín. Suchá pôda im nevyhovuje. Maliny vyžadujú pravidelnú a systematickú starostlivosť. Pravidelné okopávanie a trhanie buriny. Záhradkári vedia, že niekedy je potrebná i podporná konštrukcia pre rast a rozpínanie rastúcich malín. Používajú sa stĺpiky, na ktoré sa vo výške 1 m upína podporný drôt na fixáciu rastúcich výhonkov. Konštrukcia vytvára prehľadný a estetický tvar malinového kríka.

Maliny sú zdravé ovocie.

Obsahujú veľa vitamínov i minerálnych látok. Vitamíny A,B,C,E a draslík, magnézium, vápnik a železo. Obsahujú veľa trieslovín a pektínu. Maliny zlepšujú metabolizmus a trávenie. Majú protizápalové účinky. Pôsobia proti stresu a migréne. Maliny sú dôležitou a veľmi vítanou súčasťou zdravej životosprávy. Maliny sú domáce a sezónne ovocie. To zvyšuje ich význam a hodnotu pre naše zdravie.

Strom Zdravia 2