Zázračná kapusta

Príroda nám dáva veľa vzácnych darov.

Jedným z nich je kapusta. Naša vynikajúca, domáca a výnimočná zelenina. Výborná alternatíva na získanie vitamínov, minerálov a ďalších potrebných látok. Kapusta je skutočný elixír zdravia. História to potvrdzuje. Mnohé zachované dokumenty a poznatky potvrdzujú pozitívny vplyv kapusty na naše zdravie a dokumentujú stáročné skúsenosti s týmto úžasným druhom zeleniny. S pestovaním kapusty začali už Kelti. Počas staroveku sa kapusta používala ako účinný liečebný prostriedok. V rímskych dobách sa tešila veľkej obľube. Poznáme veľa druhov kapusty. Hovorí sa až o niekoľkých stovkách druhov. Jednotlivé druhy kapusty sa líšia veľkosťou, chuťou, farbou i tvarom listov.

Kvasenie je základná metóda konzervácie kapusty.

To bol závratný objav. Umožnil konzerváciu kapusty a tým i dlhú konzumáciu. Kapusta prestala byť iba sezónnou zeleninou. Čerstvá kapusta nestratila nič zo svojej hodnoty. Kvasenie však umožnilo možnosť jej konzumácie až do jarných mesiacov. Kto si dnes vie predstaviť Vianoce bez kapustnice ? Asi nikto. Sezóna kapusty začína na jeseň. Nastrúhaná kapusta pripravuje na kvasenie. Kapusta musí byť čerstvá a zdravá. Nakladá sa do kamenných súdkov. Pridáva sa korenie, cibuľa, alebo jablká. Jednotlivé formy nakladania sa v detailoch líšia. Niekto pridáva rascu, niekto jablká. Princíp kvasenia zostáva rovnaký. Kapusta sa v súdkoch utláča, uvoľňuje sa šťava a vytláča sa vzduch. Kvasenie začína pri teplote 12-15 stupňov Celsia. Po niekoľkých dňoch sa prenesie do tmavej miestnosti, najlepšie pivnice s teplotou okolo 5 stupňov Celsia.

Kapusta je skutočný prírodný liek !

Obsahuje vitamíny, minerály ako železo, draslík, alebo horčík. Obsahuje vlákninu a antioxidanty. Obsahuje veľa vápnika a karoténov. Skutočná prírodná bomba v chladných zimných mesiacoch. Kapusta pomáha pri trávení, zlepšuje činnosť žalúdka a čreva. Kapusta zvyšuje imunitu a odolnosť voči sezónnym chorobám. Kapusta je liek proti chrípkam a prechladnutiu. Výskumy ukázali pozitívny vplyv kapusty v prevencii rakoviny. Pravidelná konzumácia kapusty je prírodným liekom pred chorobami a mnohými zdravotnými problémami. Kapusta nám dáva zdravie a dodáva silu.

Strom Zdravia 2