Sviatočný chlieb

Sviatočné chleby sú neodmysliteľnou súčasťou sviatkov a slávnostných udalostí.

Každá taká udalosť je spojená so sviatočným stolom. Chlieb tam nemôže chýbať. A keďže ide o sviatočnú chvíľu, tak i podávaný chlieb musí byť sviatočný. Podávanie sviatočných chlebov má dlhú náboženskú i spoločenskú tradíciu. Všetky veľké sviatky boli spojené s pečením sviatočných chlebov. V Európe, v Oriente i na Blízkom Východe.

Sviatočné chleby sú vždy tak trochu i koláče.

Koláče preto, lebo bývajú štedro obohatené o mnohé suroviny. Suroviny, ktoré sú dnes pre nás úplne bežné, ale v minulosti boli skúr vzácnosťou. V tom bola tá sviatočnosť. Napríklad maslo, koreniny, kandizované ovocie, či iné vzácne prísady. Sviatočný chlieb musel byť skrátka sviatočný. Musel sa svojou chuťou vymykať bežnému dňu. Dnes to trochu chýba.. Dni nám často splývajú. Aj chlebom na našom stole. Predtým to bývalo inak.

Pečenie slávnostných chlebov bol rituál, ktorému sa venovala veľká pozornosť.

Príprava týchto chlebov nie je rýchla a jednoduchá záležitosť. Vyžaduje čas, trpezlivosť i potrebnú dávku umenia a skúseností. Vyžaduje skúseného a zanieteného pekára. Od sviatočného chleba sa vyžaduje vždy niečo výnimočné. Sviatočné chleby zohrávali v živote ľudí svoju úlohu.

Kto by nepoznal tradičnú vianočnú štólu ?

Tento chlieb má veľkú tradíciu. Dobre ho poznáme i na Slovensku. Je to tradičný sviatočný chlieb, ktorý pochádza z Nemecka, presnejšie z Drážďan. Je veľmi obľúbený v mnohých koncoch sveta. Štóla je ťažký ovocný chlieb. Príprava potrebuje intenzívne kvasenie. Panettone je tradičný taliansky vianočný chlieb, ktorý pochádza z kolísky opery, teda z Milána. Poznáme ho dobre i u nás. Talianske potraviny sa tešia veľkej obľube. Obľube sa teší i tento chlieb, ktorý sa pečie tradične pred Vianocami. Panettone je veľmi chutná a obľúbená vianočná dobrota. Chala je židovský šábesový chlieb. Šábes je pre Židov veľkým sviatkom. Sotva by si ho vedeli predstaviť bez svojej Chaly. Chala je sviatočný chlieb obohatený vajcami. Tvarom je to spletený bochník, ktorý symbolizuje pravdu, mier a spravodlivosť ako večné a univerzálne hodnoty. Mak na povrchu má pôvod v nebesách..Fougasse je tradičný sviatočný chlieb, ktorý pochádza z Francúzska. Konkrétne z Provensálska. Podáva sa tradične na Štedrý večer. Podáva sa s ovocím, orechmi a sladkosťami. Má tvar vetvičky a je tradičným sviatočným chlebom Francúzov.

Strom Zdravia 2