Chlieb náš každodenný

Chlieb od nepamäti sprevádza ľudí na ich pozemskej ceste.

Má pomaly biblický charakter. Chlieb vždy prinášal ľuďom dobro a obživu. Ježiš Kristus na Poslednej večeri lámal chlieb a rozdával ho svojim učeníkom. To je veľmi symbolické. Dokazuje to význam a postavenie, ktoré má chlieb v živote ľudí. Pečenie a výroba chleba má dlhú a bohatú tradíciu a históriu. Chlieb je prirodzená a kozmopolitná potravina. Poznajú ju na celom svete.

Kultúrne národy prijímajú chlieb s veľkou úctou a vážnosťou.

Chlieb je každodennou súčasťou ich jedla. Viac ! Je každodennou súčasťou ich života. Pečenie chleba, návšteva pekárne a jeho konzumácia sú dôležité rituály, ktoré sa tešia všeobecnej úcte a pozornosti. Krajiny ako Francúzsko, či Taliansko sú známe svojou úctou k chlebu. Ľudia v týchto krajinách venujú príprave a výberu dobrého a zdravého chleba veľa času i pozornosti. K chlebu pristupujú s pokorou až oddanosťou. Chlieb je súčasťou ich tradície, súčasťou ich každodenného života. Chlieb je súčasťou ich kultúry. Vzťah a úcta k chlebu sa dedí z generácie na generáciu.

Kvalitný, chutný a zdravý chlieb je zdrojom života a radosti.

Žiaľ, tak ako v iných oblastiach sme svedkami úpadku a degradácie hodnôt. Tento trend sa nevyhol ani chlebu. Dnes ľudia konzumujú nekvalitný a podradný chlieb predávaný v hypermarketoch a obchodných reťazcoch. Videli ste ten chlieb po 3-4 dňoch.. Pohľad na zaplakanie. Kvalita chleba v posledných rokoch všeobecne klesla. Chlieb stratil kvalitu, chuť i vôňu. Mnoho detí ani nepoznalo chuť a vôňu pravého čerstvého chleba.. Tým sú ukrátené o jeden z najkrajších zážitkov.

Chlieb má svoju neopakovateľnú chuť a vôňu.

Už len pohľad na bochník čerstvého a voňavého chleba vytvára nádherný a hrejivý pocit a vnem. Žiadne dobré jedlo sa neobíde bez chleba. Stôl nie je prestretý, pokiaľ tam nie je chlieb. Rodinné obedy, či večerné posedenia si bez chleby ani nevieme predstaviť. Dobré víno a chlieb patria rovnako spolu. Milovníci vína často spájajú tieto dva kulinárske vnemy. Niet sa čomu čudovať. Chuť a atmosféra sú nezameniteľné.

Svet, to je skutočná galéria chlebov.

Čo krajina, to iné zaujímavé druhy chlebov. Od Európy po Orient. Od Ameriky po Áziu. Naozajstná galéria chlebov. Rôzne tvary, rôzne chute, rôzne vône. Rôzne príchute, rôzna múka, rôzne technológie pečenia a prípravy. Svet je naozaj pestrý. Na chlebe to môžeme dobre vidieť. Nekonečný výber, príjemné a zaujímavé kulinárske zážitky. Každý kút Zeme má niečo svoje osobité.

Pečenie chleba vyžaduje lásku a trpezlivosť.

Pre skutočných pekárov je po rituál a poslanie. Recept nie je zložitý, no vzťah k chlebu je nenahraditeľný. Chlieb je produktom surovín a prostredia, ale i ľudskej práce. Začína to pecou, vodou a múkou. Aké jednoduché. Premenou základných surovín vzniká hodvábne cesto, ktoré sa v peci mení na čerstvý a chrumkavý chlieb. Chlieb si zaslúži našu úctu. Prináša nám život a zdravie. Od nepamäti. Prináša nám radosť z jedla a je súčasťou nášho života. Sprevádza nás od detstva až do konca života. Tichý spoločník každej rodiny. Verný a dobrý.

Strom Zdravia 2