Ako si vyberať potraviny

Nestačí, aby človek pre svoju existenciu prijímal v každodennej potrave iba zdroje energie. Tuky, alebo sacharidy.

Potrebuje prijímať a dopĺňať aj stavebné a regulačné látky – bielkoviny a tiež mikroživiny – vitamíny, minerálne a stopové prvky z rastlinných zdrojov. Sú súčasťou mnohých enzýmov, ktoré zohrávajú v bunkách nášho tela dôležité funkcie.

Rastlinná potrava obsahuje aj mnoho ďalších užitočných látok, tzv. fytochemikálií.

Ich pravidelný príjem podporuje našu imunitu(obranyschopnosť voči choroboplodným baktériám a vírusom). Ruší škodlivé pôsobenie rôznych karcinogénov. Spomaľuje rast zhubných nádorov, má protizápalové a antioxidačné účinky.

Antioxidanty sú látky, ktoré chránia bunky nášho tela voči škodlivým voľným radikálom. Voľné radikály sú molekuly, ktoré obsahujú nestabilný kyslík. Ak ich je v našom tele príliš veľa, môžu spôsobiť pre naše bunky nenapraviteľné škody.

Ovocie a najmä zelenina sú bohaté na vodu a vlákninu s nízkym obsahom tuku a energie.

Ideálna je konzumácia nízkotučných mliečnych výrobkov ako bielkovinovej zložky s ovocím a zeleninou. Denný prísun ovocia by mal byť 300-400gramov, zeleniny 500-600gramov.

Strukoviny, najmä sója a celozrnné cereálie by denne nemali chýbať. Dôležitá je rôznorodosť a pestrosť rastlinnej potravy. Sója vďaka vysokému obsahu fytoestrogénov, tzv.izoflavonom pôsobí preventívne proti srdcovo-cievnym chorobám, osteoporóze, vysokému cholesterolu, rakovine hrubého čreva, prsníka  a prostaty. Celozrnné obilniny a cereálie sú dôležitým zdrojom vlákniny, vitamínov, ale aj energie. Preto by sme nemali zabúdať na rozumné množstvo, primerané konkrétnym možnostiam výdaja energie. Je dobré, keď si zvykneme rozdeliť dávky zdraviu prospešných potravín na 5 porcií denne, ako to odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia WHO.

Pomôcť si môžeme prehľadnou schémou:

1.raňajky,obed,večera – 150-200g čerstvej miešanej zeleniny

2.desiata,olovrant – 150-200g čerstvého ovocia

3.na raňajky 20-30g a počas dňa prípadne ešte ďalších20-30g celozrnných cereálií

nízkotučným mliekom, alebo jogurtom

4.denne 1-2 porcie výrobku zo sóje, najhodnotnejšej zo všetkých strukovín vo forme

sójového mlieka, jogurtu, syra, alebo nátierky

5.dodržiavať pitný režim,2-3 litra tekutín, najlepšie nesladená nesýtená minerálka, čaj, zeleninové a ovocné šťavy.

Strom Zdravia 2