Káva naša každodenná
Káva je nápoj, ktorý nás sprevádza na každom kroku.
Káva sa medzi najširšími vrstvami obyvateľstva teší stabilnej a stále rastúcej obľube. Kávu pijú takmer všetci. Začíname už v pubertálnom veku a pijeme ju až do neskorej staroby. Pijeme ju s chuťou a radosťou. Pitie kávy sa už stalo pevnou a neoddeliteľnou časťou nášho života. Pitie kávy je pre niekoho rituál, pre iného nenahraditeľný životabudič.
Káva a jej vplyv na zdravie je asi najrozpornejšia otázka, ktorá sa stále a opakovane rieši vo väčšine odborných kruhov.
Počuli sme už desiatky rôznych názorov. Kladných i negatívnych, protichodných i rozporných. Káva teda stále ostáva tak trochu tajomná. Posledné výskumy sú optimistické. A že tých výskumov nebolo málo, o tom nemusíme diskutovať. Káve sa venuje v odborných kruhoch stále veľa pozornosti. Vplyv kávy na zdravie a život človeka je stále veľmi zaujímavou a aktuálnou témou. Asi preto, lebo kávu pijeme skoro všetci a každý deň. Skúmajú sa výhody a nevýhody, prínosy a riziká.
Káva obsahuje účinnú látku, ktorá sa nazýva kofeín.
Káva okrem kofeínu obsahuje i antioxidanti, ktoré majú pozitívne účinky na fungovanie ľudského organizmu. Predovšetkým polyfenoly a lignany. Posledné výskumy ukazujú na pozitívny vplyv striedmeho pitia kávy na náš organizmus. Slovo striedmeho podčiarkujem. Striedmosť je významná ľudská cnosť. Platí i pri pití kávy. Striedme pitie znamená 2-3 šálky denne. Poznáme ľudí ktorý ich vypijú oveľa viac, možno až 10 šálok denne. To je kofeinizmus.
Striedme pitie kávy nám prináša viacero dobrých a dôležitých zdravotných benefitov.
Striedme pitie kávy znižuje riziko vzniku cukrovky II. typu. Tým, že obsahuje antioxidanty, tým redukuje riziko vzniku rakoviny. Redukuje ochorenia pečene. Káva má pozitívne účinky pri vzniku takých chronických neurologických ochorení, ako je Parkinsonova choroba, alebo Alzheimerova demencia.
Káva a srdcovocievne ochorenia.
Dlho diskutovaná a polemizovaná otázka. Predmet dlhých a zložitých diskusií. Káve sa pripisovalo zvyšovanie krvného tlaku a negatívny vplyv na srdcový rytmus. To platí predovšetkým pre nestriedmu a prehnanú konzumáciu nápoja. S rastúcim prísunom kofeínu riziko rastie. Naopak, pri striedmom pití sa nedokázalo zvýšené riziko konzumácie kávy na vznik srdcovocievnych ochorení.
Káva zvyšuje našu duševnú sviežosť a bdelosť.
To je jej hlavný účinok. Preto ju väčšinou pijeme. Samozrejme, nezabúdame ani na príjemný a neopakovateľný chuťový i čuchový vnem.. Kto by nemiloval vôňu čerstvej kávy ? To je zážitok. No i pitie kávy má svoje pravidlá. Ako všade, tak i tu platí, s rozumom a mierou. Žiadne excesy. Káva nám môže pomôcť a povzbudiť, no nevyrieši naše problémy. Viac kávy, neznamená viac pokoja.