Tekvica na našom stole

Tekvicu poznáme určite všetci.

Tekvica je úplne bežná zelenina. Pre mnohé rodiny štandardná súčasť jedálneho lístka. A predsa výnimočná ! Má svoju kvalitu a neopakovateľné prednosti. Má široké a univerzálne použitie. Nebudeme rozoberať jednotlivé recepty. Každá dobrá kuchárka ich má v talóne hneď niekoľko. Používa sa pri príprave mnohých jedál. Predovšetkým v lete.

Tekvica je výborná sezónna zelenina.

Pochádza pôvodne z Ameriky. Odtiaľ ju priviezli španielski moreplavci. Rýchlo sa rozšírila v starej dobrej Európe. Teší sa dodnes veľkej obľube. Tekvica sa dobre prispôsobila novým klimatickým podmienkam. Dnes samozrejme poznáme už viacero druhov tejto plodiny. Postupne boli vyšľachtené nové druhy a odrody zeleniny. Veľmi obľúbená je tekvica v regióne strednej Európy. Slovensko, Rakúsko, či Česko sú kolískami jej pestovania.

Tekvica má výborné kvalitatívne parametre !

Obsahuje približne 30 % bielkovín, 50 % tukov a len približne 3-4% sacharidov. Obsahuje veľa nenasýtených mastných kyselín. Kyselinu linolovú, kyselinu olejovú, kyselinu palmitovú i kyselinu steatorovú. Tekvica má výnimočne vysoký obsah minerálnych látok. Obsahuje veľa selénu, zinku, draslíka, horčíka i fosforu. Tekvica má bohaté zastúpenie vitamínov. Hovoríme o vitamínoch A,D,E a B.

Špecifický produkt na báze tejto plodiny je tekvicový olej.

Tekvicový olej je cenný potravinársky i farmaceutický produkt. Má široké využitie v potravinárstve, v gastronómii i vo farmácii. Obľuba produktov z tekvice neustále rastie. Stále viac sa uplatňuje i v pekárstve. Chlieb a a pečivo posypané tekvicovými semenami nájdeme na pultoch každého lepšieho pekárstva. Slané, či pražené.

Tekvica je zdravá a hodnotná zelenina.

Jej priaznivé účinky na ľudský organizmus sú známe už oddávna. Má blahodárne účinky na prostatu a močové cesty. Tekvicový olej a v ňom bohato zastúpené nenasýtené mastné kyseliny majú pozitívny metabolický účinok, znižujú hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi. Tekvicu môžeme len odporúčať. Čím viac a častejšie, tým lepšie a zdravšie.

Strom Zdravia 2