Letná moruša

Morušu veľa ľudí nepozná a je to určite škoda.

Moruša má pritom dlhú a bohatú históriu. Tento plod zostáva akoby v úzadí jej populárnejších a rozšírenejších bratov a sestier. Samozrejme, moruša nemá u nás takú tradíciu a pozná ju málo ľudí. Moruša pochádza z Číny. Listy moruše tam boli používané ako potrava pre húsenice priadky morušovej. Tam niekde začínala hodvábna cesta.. Z Číny sa rozšírila ďalej do Perzie a odtiaľ v 11. storočí do Južnej Európy.

Moruša je krásny a majestátny strom. Skutočná ozdoba záhrady.

Strom moruše je veľmi citlivý na teplotu a polohu. Moruša je strom náročný na teplo a svetlo. Nedarí sa mu v chladnejších severnejších oblastiach. Nemá rád studené a vlhké pôdy. Moruša je veľký a košatý strom. Potrebuje svoj priestor. Nájdeme ho skôr v južných oblastiach Slovenska. Najznámejším druhom je Moruša biela. Plody dozrievajú v júni a majú bielu, či mierne ružovú farbu. Majú svoju typickú sladkú a šťavnatú chuť. Obsahujú veľa cukrov a ovocných kyselín. Menej častým druhom je Moruša čierna. Tá je veľmi citlivá na teplo. Má tmavé plody so sviežou kyslastou chuťou. Moruša červená je pomerne zriedkavá odroda. Plody sú tmavočervené a viac kyslé.

Moruša má zdravé malé plody.

Málokto ich pozná a je to tak trochu na škodu. Plody moruše disponujú silným a zdravým potenciálom. Obsahujú veľa vitamínov A,B,C a E. Tiež veľa minerálov ako draslík, horčík, či vápnik. Moruše majú pozitívne metabolické a protizápalovú účinky. Podporujú krvotvorbu. Predovšetkým tradičná čínska medicína využíva ich liečebné a dezinfekčné účinky.

Moruša má svoje miesto v letnej kuchyni.

Má bohaté využitie. Kto pozná morušu, pozná i jej možnosti. Moruše sa určite nestratia. Dajú sa z nich vyrobiť chutné šťavy a kompóty. Ale i chutná marmeláda. Po zbere ich treba pomerne rýchlo spracovať. Dlho nevydržia. Dajú sa i zmraziť, alebo usušiť. Najlepšie sú vždy čerstvé.. Všímajme si, či náhodou niekde neuvidíme nejakú zabudnutú morušu. Občas sa to stane. Môže nás obdariť zdravými a chutnými plodmi. Nie sú na zahodenie..

Strom Zdravia 2