Medvedí cesnak

Medvedí cesnak rastie na jar v našich lesoch.

Ľahko ho nájdeme a ľahko ho spoznáme. Bezpečne a spoľahlivo ho spoznáme podľa je ho typickej výraznej vône. Tá je nenapodobiteľná ! Práve podľa tejto vône ho odlíšime od konvalinky. Predovšetkým pri mladých rastlinách. Medvedí cesnak rastie v listnatých lesoch. Predovšetkým na tienistých a vlhkých miestach. Počas kvitnutia ho nájdeme na plochách, ktoré sú plné medvedieho cesnaku. Zbiera sa rýchlo a ľahko. Za pár minút je kôš plný. Medvedí cesnak začína v apríli a sezóna trvá len pár týždňov.

Jar je sezóna medvedieho cesnaku.

Netreba ju premeškať. Medvedí cesnak je prírodný zázrak. Ľahko dostupný, každý si ho môže nazbierať v lese. Sezóna medvedieho cesnaku netrvá dlho, treba byť preto pohotový. Listy medvedieho cesnaku je treba zbierať ešte pre jeho kvitnutím. Najlepší je samozrejme čerstvý. Čerstvý je neprekonateľný. Môže sa i zmraziť. Na sušenie nie je vhodný. V surovom stave ho môžeme jesť ako šalát. Môžeme ho pridávať do polievok, či cestovín. Niektorí odborníci pripravujú z neho i olej, či pesto. Niektorí záhradkári si ho dokonca i sami pestujú.

Medvedí cesnak má veľký liečivý potenciál.

Znižuje hladinu cholesterolu a pozitívny vplyv na metabolizmus. Znižuje krvný tlak. Medvedí cesnak detoxikuje organizmus. Má osvedčené antibakteriálne účinky, je výbornou prevenciou pred chrípkami a prechladnutím. Obsahuje veľa dôležitých látok, je plný vitamínov. Medvedí cesnak je skvelá a výnimočná jarná zelenina. S neopakovateľnou chuťou i vôňou. Je ľahko dostupný. Len ísť do lesa a nazbierať. Mnohí sa už tešíme na novú sezónu medvedieho cesnaku.

Strom Zdravia 2