Kurkuma

Kurkuma patrí do skupiny zázvorových rastlín.

Pochádza z Ázie. Pestuje sa predovšetkým v Indii, Číne a Južnej Ázii. Kurkumu tam poznajú už tisíce rokov. Kurkuma je trvalá rastlina, narastie do výšky 1 metra a má typické žlté kvety s veľkými listami. V našom miernom pásme sa rastline nedarí, takže rastlina nezapustila u nás stále hlbšie korene.. V liečiteľstve sa používa koreň kurkumy. Z neho sa extrahuje korenie kurkumy.

Kurkuma má široké liečebné využitie.

Hlavnou účinnou látkou je kurkumín. Rastlina sa používa na zlepšenie a stimuláciu trávenia a metabolizmu. V Ázii sa využíva na liečbu kĺbových problémov a ochorení pečene. Kurkuma zmierňuje menštruačné ťažkosti a má protizápalové a antiseptické účinky. Kurkuma posilňuje imunitný systém, znižuje hladinu cholesterolu a zlepšuje funkciu pečeňových buniek.

Účinky kurkumy sú veľmi prekvapivé.

Stimuluje a posilňuje žlčník. Pôsobí proti zrážaniu krvi a zlepšuje zrakové funkcie. Zmierňuje zápaly, stimuluje žlčník a zlepšuje celkové trávenie a metabolizmus. Odborníci v poslednom čase poukazujú na protirakovinový účinok rastliny. Kurkuma sa neodporúča tehotným ženám. Môže v niektorých prípadoch vyvolať kontrakcie hladkého svalstva maternice.

Kurkuma je vhodným doplnkom našej výživy.

Pre pacientov s chronickými ťažkosťami pohybového systému. Pre pacientov so zníženou imunitou. Pacientov s chronickými tráviacimi ťažkosťami. Pomáha pacientom s funkčnými ťažkosťami žlčníka. Kurkuma nie je príliš známa rastlina. V našich podmienkach je stále len pionierom…

Strom Zdravia 2