Čerešne, čerešničky

Čerešne sú neklamným a veľmi príjemným symbolom prichádzajúceho leta.

Nepoznám takmer záhradkára, ktorá by nemal vo svojej záhradke aspoň jednu čerešňu.. Čerešňa evokuje prichádzajúce leto. Evokuje radosť, optimizmus a prichádzajúcu letnú pohodu. Svojou skvelou chuťou, ale i vôňou a príjemným pohľadom. Kto ešte nevidel krásne rozkvitnutú čerešňu ? Radosť a pastva pre všetky zmysly. Inšpirácia pre básnikov i zamilovaných.. Čerešne sú chutné, zdravé a sladké ovocie.

Pôvod čerešní nájdeme už v Rímskom svete.

Rimania milovali čerešne. Odtiaľ sa toto ovocie rýchlo rozšírilo do ďalších krajín. Dnes sa vo veľkom pestuje v Taliansku, Francúzsku, či v Španielsku. Nezabúdajme ani na naše milované Slovensko. Máme na našich trhoch veľa rôznych čerešní. Jednotlivé druhy sa líšia veľkosťou, chuťou, i farbou. Každý nájde tú svoju obľúbenú chuť.

Čerešne sú nielen chutné, ale i veľmi zdravé ovocie.

Obsahujú veľa vitamínov i minerálov. Vitamíny A, B, C a D. Draslík, vápnik, zinok i železo. Čerešne nám dodajú energiu i vitalitu. Podporujú imunitný systém. Posilňujú srdce a krvný obeh. Pomáhajú kostiam, kĺbom i zubom. Udržujú pleť zdravú a sviežu. Čerešne potešia nielen dušu, ale posilnia telo.

Kde všade nájdeme toto výnimočné a chutné ovocie ?

Na koláčoch, zmrzlinách, či na tortách. Poznáme čerešňové kompóty, sirupy, alebo džemy. Poznáme i čerešňové víno. Chutí dobre, ale požívať s istou dávkou opatrnosti.. Samozrejme, jednotkou zostávajú čerstvé čerešne. Dominujú neopakovateľnou chuťou. Výborne sa dopĺňajú s makom, či s tvarohom. Mnohí gurmáni milujú i čerešňové omáčky k divine, či ku grilovaným  špecialitám. Čerešne majú naozaj široké a univerzálne použitie. Takže. Tešíme sa na leto ! Tešíme sa na čerešne !

Strom Zdravia 2