Stres a zdravé potraviny

Strava a stravovacie návyky..

Večná téma a zdroj polemiky, rôznych názorov i osobných skúseností. A predsa a napriek tomu je to stále dôležitá a významná oblasť nášho každodenného života.

Stravovanie úzko súvisí i so stresom. Ako?

So stresom súvisia i stravovacie návyky a stereotypy. Stres priamo vplýva na naše stravovanie a životosprávu. Ako sa stravuje človek, ktorý žije v strese? Jedáva veľa. Jedáva nekontrolovateľne. Jedáva nepravidelne a preferuje nezdravé a vysoko kalorické jedlá. Taká je prax. Títo ľudia nemajú čas na jedlo. Jedia živelne a nárazovo. Ľudovo povedané, bez ľadu a skladu.. Vidíme, kam to vedie.

Organizmus, ktorý je pod stresom spotrebuje viac energie.

Organizmus energiu rýchlo spotrebuje. Potrebuje stále viac potravy. Tráviaci a srdcovocievny systém sú vystavené záťaži. Skúsenosti ukazujú, že ľudia v dlhodobom strese sú často kandidátmi chronických metabolických ochorení. Často to bývajú ľudia trpiaci cukrovkou, vysokou hladinou cholesterolu v krvi, nadváhou a vysokým krvným tlakom. Plus fajčenie k tomu. Účet môžeme podčiarknuť a spočítať. Podlomené zdravie, depresia, slabá výkonnosť, časté návštevy u lekárov a konzumácia liekov. Problematike stravovania a zdravých potravín sa podrobne venujeme v kapitole ZDRAVÉ POTRAVINY.

Začnime tým, že sa budeme stravovať pravidelne.

Skúsme jesť pomaly, pokojne a sústredene. Jedzme v stanovených intervaloch, snažme sa medzi jedlami zbytočne nič nekonzumovať. Príjem tukov a jednoduchých cukrov skúsme výrazne obmedziť. Sústreďme sa na čo najväčšiu a najčastejšiu konzumáciu surovej zeleniny a ovocia. Tým dostane telo vždy dostatočné množstvo vitamínov, minerálov a vlákniny. Dobrou radou je i obmedzenie príjmu soli. Ani káva vo veľkom množstve nám nepridá na zdraví. Jedna- dve denne celkom stačia.

Nezabúdajme nikdy na správny a dostatočný pitný režim !

Voda je základnou podmienkou na udržanie zdravia a správnej funkcie všetkých orgánov. Voda nám významne pomáha pri zvládaní záťažových stavov a situácií. Nezabudnime, že 60 až 70 % tela je tvorený vodou. Zanedbanie pitného režimu a nedostatok vody má negatívne dôsledky na zdravie i psychickú kondíciu. Majme to na pamäti ! Nie je na škodu, pravidelne si monitorovať telesnú hmotnosť. Nemusíme to robiť denne, ale raz za týždeň to určite nezaškodí. Udržovať si ideálnu váhu a vyvarovať sa výrazným výkyvom váhy je legitímna požiadavka.

Dovolíme si ešte jednu malú radu. Uprednostňujme jedenie doma!

Doma s rodinou, alebo s priateľmi. Doma konzumujeme tú stravu, ktorú si pripravíme. Minimalizujme návštevy rôznych stravovacích zariadení. Nie je nad kvalitnú a čerstvú domácu stravu. Ak sa rozhodneme jesť mimo domova, preferujme kvalitné a osvedčené reštaurácie. Posedenie v dobrej a kvalitnej reštaurácii v príjemnom a kultivovaným prostredí je zážitkom. Vyhýbajme sa lacným bufetom, fast-foodom a bistrám. Nekonzumujme lacnú, nekvalitnú a priemyselnú stravu. Nezažijeme ani príjemný kulinársky zážitok, ani neurobíme nič pozitívne pre zdravie.

Strom Zdravia 2