Orechy vyhrávajú

Orechy sú všeobecne rozšírená a obľúbená pochutina.

Kto z nás by nepoznal chuť a vôňu orechov ? Nielen počas vianočného pečenia sú orechy príjemnou súčasťou nášho jedálneho lístka. Vianoce som nespomenul náhodou. Vianočné sviatky sú časom pečenia. Pečenie bez orechov je ťažko predstaviteľné. Vianočné koláče bez orechov by boli ochudobnené o výnimočné vône i chute. Nielen Vianoce a Veľká Noc sú časom orechov. Orechy môžeme jesť a vychutnávať celý rok.

Orechy sú nielen chutné, ale i veľmi zdravé.

Poznáme veľa druhov orechov. Rôznej chuti a vône. Rôzneho pôvodu. Každý máme svoje osobné preferencie. Niekomu viac chutia arašidy, inému mandle a ďalšiemu lieskovce. Orechy majú veľa chutí. Máme na výber. Dnes môžeme kúpiť takmer všetky druhy. Orechy sú v menšej, či väčšej miere súčasťou nášho jedálneho lístka. Orechy sú v koláčoch, zmrzlinách, chlebe, či v pečive.

Mandle pomáhajú zdravej a čistej pleti.

Majú vysoký obsah vápnika, viac ako mlieko. Výborná prevencia pre osteoporózou. Mandle sú vhodné pre deti i dospelých. Znižujú cholesterol a dodávajú telu horčík a hodnotné esenciálne bielkoviny.

Vlašské orechy sú výbornou prevenciou proti rakovine.

Obsahujú veľa omega3 nenasýtených mastných kyselín. Vlašské orechy majú podľa vedcov výborný povzbudzujúci účinok na činnosť a výkon mozgu. Inšpirácia pre študentov.. Majú vysoký obsah vápnika, železa i zinku. Chránia srdce a cievy. Nízky obsah sodíka umožňuje ich bezpečnú konzumáciu i ľuďom s poruchami krvného obehu.

Pararorechy sú zlepšujú a posilňujú našu imunitu.

Majú vysoký obsah tukov. Najviac zo všetkých orechov. No tiež bohatý obsah vitamínov a prvku selén. Sú asi najbohatším zdrojom selénu v našej potrave. Selén je veľmi dôležitá a účinná antioxidačná látka. Podporuje imunitu organizmu a pôsobí proti vzniku rakoviny.

Kokosové orechy sú stále viac obľúbené.

Právom. Pre vysoký obsah vitamínov A,B,C a D. Kokosový orech obsahuje veľa draslíka i horčíka. Mnohé africké národy ho používajú ako základnú súčasť ich výživy. Svojim obsahom, zložením a výživovými parametrami zabezpečuje prísun potrebného množstva vitamínov, minerálov, energie i vody.

Kešu oriešky sa tešia stále vyššej pozornosti.

Tiež právom. Kešu oriešky sú plné vitamínov, betakaroténov a obsahujú veľa minerálnych látok. Draslík, selén i železo. Veľký obsah betakaroténov má blahodárny vplyv na oči a zrak. Kešu sú zdrojom energie a skvelou výživou pre mozog a nervy. Majú vyšší obsah cukru, teda o niečo viac kalórií.

Arašidy hrajú stále prím !

Arašidy, alebo búrske oriešky majú na Slovensku dlhú tradíciu. Arašidy sú výborné orechy. Znižujú hladinu cholesterolu, obsahujú veľa vitamínov a dokonca i látku reservatrol. Znižuje riziko vzniku srdcovocievnych chorôb a komplikácií. Arašidy upokojujú myseľ a pomáhajú telu.

Strom Zdravia 2