Oleje pre zdravie

Ľudský organizmus k zdravému fungovaniu potrebuje dennú dávku tukov.

Dobrou voľbou sú rastlinné oleje. Získavajú sa z rastlín, alebo z ich semien. Kvalita a vlastnosti každého oleja závisia od toho, či je lisovaný za studena, alebo za tepla. Závisí od toho, koľkokrát sa lisovanie opakuje.

Najkvalitnejšie oleje sú lisované za studena.

Z prvého lisovania-extra panenský olej, alebo extra virgin. Označenie panenský platí pre lisovanie za studena. Nemusí byť z prvého lisovania. Všetky rastlinné oleje obsahujú vitamíny a minerály. Okrem toho obsahujú i nenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny. Obsahujú fytoestroly, fosfolipidy i stopové prvky. Pozitívne ovplyvňujú hladinu cholesterolu. Pomáhajú v prevencii vzniku srdcovocievnych ochorení. Popisuje sa ich preventívny a ochranný účinok pri vzniku onkologických ochorení.

Najväčší zdravotný význam má ich využitie v studenej kuchyni a príprave čerstvých šalátov.

Pre použitie oleja pri tepelnej úprave jedál je dôležitým ukazovateľom takzvaný bod dymenia. Je to teplota, pri ktorej začne vznikať dym. V tomto momente dochádza v oleji k znehodnoteniu užitočných látok a vzniku škodlivých látok a splodín. Ná základe týchto poznatkov platí, že niektoré rastlinné oleje by sa na varenie a pečenie vôbec nemali používať ( napríklad konopný, alebo ľanový olej ). Naopak niektoré sú veľmi vhodné. Napríklad avokádový olej do 270 stupňov Celsia, slnečnicový olej do 245 stupňov Celsia. Sójový olej sa vyznačuje tým, že sa teplom mení jeho aróma. Používa sa hlavne v čínskej kuchyni a to do teploty 240 stupňov Celsia. Repkový olej do 238 stupňov Celsia, arašidový do 230 stupňov Celsia a olivový do 180 stupňov Celsia.

Olivový olej patrí k najčastejšie používaným olejom. Sýto zelený pochádza z nezrelých olív, má výraznejšiu a ostrejšiu chuť. Tmavší vzniká pri lisovaní zrelých plodov. Má jemnejšiu a lahodnejšiu chuť. Olivový olej je ľahko stráviteľný. Má priaznivý vplyv na trávenie a metabolizmus. Znižuje prekyslenie organizmu, má protizápalový účinok a je vhodný i pre deti.

Slnečnicový olej je  najrozšírenejším olejom vôbec. Obsahuje vyššie percento kyseliny linolovej s priaznivým účinkom na cholesterol. Má najmenšie množstvo škodlivého cholesterolu zo všetkých olejov. Má neutrálnu chuť a dlhú dobu životnosti.

Repkový olej lisovaný za studena má podobné vlastnosti ako častejšie používaný olivový olej.

Avokádový olej sa vyrába z dužiny avokáda. Priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi. Má pozitívne účinky na vysoký krvný tlak a pôsobí protinádorovo. Znáša i veľmi vysoké teploty. Preto sa odporúča na smaženie a restovanie.

Arašidový olej má jemnú orieškovú chuť. Je vhodný na varenie a na prípravu ázijských jedál a gurmánskych špecialít.

Konopný olej sa vďaka svojej chuti hodí do šalátov a dochutenie hotových jedál. Posilňuje imunitu, obsahuje protizápalové zložky a antioxidanty.

Mandľový olej sa používa na prípravu šalátov, dresingov a na zjemnenie hotových jedál. Má pozitívne účinky na pokožku.

Makový olej je vhodný pre studenú kuchyňu. Má upokojujúce účinky. Zlepšuje kvalitu vlasov a nechtov. Vysoký obsah vápnika je významný v prevencii osteoporózy.

Sezamový olej pôsobí upokojujúco na pokožku. Pozitívne ovplyvňuje trávenie. Chráni a povzbudzuje nervový systém. Zlepšuje pamäť. Pôsobí antidepresívne.

Ľanový olej znižuje riziko infarktu a iných srdcovocievnych ochorení. Má vysoký obsah lignanu. Pôsobí protizápalovo a protinádorovo. Olej nie je vhodný na tepelnú úpravu.

Sójový olej je vhodný na varenie, nie na vyprážanie. Neobsahuje sacharidy, mali by ho preto uprednostňovať diabetici. Vďaka vysokému obsahu lecitínu sa používa na pečenie bez použitia vajec.

Tekvicový olej chráni srdce i cievy. Pomáha pri ťažkostiach s prostatou. Pôsobí proti lámaniu nechtov a vypadávaniu vlasov. Olej vhodný pre studenú kuchyňu.

Ryžový olej sa neprepaľuje. Olej vhodný na pečenie a grilovanie. Často používaný v ázijskej kuchyni. Olej plný antioxidantov.

Kokosový olej poskytuje organizmu rýchlu energiu, stimuluje imunitu. Používa sa rovnako dobre v studenej i teplej kuchyni.

 

Jednotlivé druhy olejov sa navzájom odlišujú svojim zložením i obsahom jednotlivých látok. Mali by sa preto striedať a navzájom vhodne dopĺňať. Pre pestrosť jedla a pre pozitívne účinky každého druhu používaného oleja.

Strom Zdravia 2