Farby a zdravie

Začnime modrou ! Pokračujme zelenou, žltou, fialovou, sivou..

Modrá farba je farba odpočinku a pokoja. Modrá farba pôsobí utlmujúco a upokojujúco.

Považuje sa za pasívnu farbu. Spomaľuje činnosť srdca, spomaľuje frekvenciu dýchania, upokojuje štítnu žľazu a mierni zápaly. Modrá farba priaznivo ovplyvňuje pocity napätia a nervozity. Zlepšuje spánok a posilňuje koncentráciu. Modrá farba sa automaticky spája s vodou. Vytvára pocit otvoreného priestoru s dostatkom prirodzeného denného svetla. Modrú farbu preferujú ľudia, túžiaci po pokoji. Modrá farba je ideálnou farbou do kúpeľní a spální. Symbolizuje pokoj, harmóniu a vyváženosť. Symbolizuje čistotu, slobodu a voľnosť. Je farbou dôvery a vernosti.

Zelená farba sa úplne prirodzene spája s prírodou.  Zelená je svieža a optimistická farba.

Spoločne s modrou má náboj pokoja, harmónie a uvoľnenia. Zelená farba pozitívne ovplyvňuje spánok. Zelená je farba tepla a sviežosti.

Žltá farba je najsvetlejšia. Žltá je jasná, veselá a optimistická farba.

Charakterizuje sa ako otvorená a žiarivá farba. Zvyšuje duševnú a telesnú výkonnosť. Povzbudzuje tvorivosť, dodáva energiu do práce a života. Otvorené sú pozitívne účinky farby na pamäť. Žltá je farba múdrosti, inteligencie a spokojnosti. Je prirodzenou farbou prírody. Žltá je teplá farba. Spája sa s pocitom hojnosti, šľachetnosti a pozitívneho myslenia. Prináša dobrú náladu a vnútornú spokojnosť.

Zaujímavá je fialová farba. Fialová vzniká spojením červenej a modrej.

Zaraďuje sa medzi teplé a studené farby zároveň. Považuje sa za kráľovskú farbu. Je zdrojom inšpirácie a tvorivosti. Spája sa s honosnosťou a istou majestátnosťou. Pridaním bielej vzniká purpurová farba. Psychológovia ju zaraďujú medzi takzvané ženské farby. Ak chceme dosiahnuť jej príjemné zosvetlenie, kombinujeme ju s bielou, či ružovou. Fialová je farba veľkorysých a honosných priestorov.

Sivá farba je farbou elegancie a zdržanlivosti.

Sivá je typická neutrálna farba. Pôsobí niekedy chladne, ale má svoj duch a atmosféru. Tým, že je zdržanlivá, necháva vyniknúť ostatné okolité farby. Dobre sa kombinuje. Vytvára krásne, elegantné a zaujímavé variácie.

Strom Zdravia 2