Rakytník

Rakytník je u nás pomerne neznáma rastlina.

Možno je načase povedať o nej pár základných informácií. Rakytník je väčší krík, ktorý má malé bobule žltej, alebo oranžovej farby. Je to veľmi odolná rastlina. Dokáže rásť i v chladných a drsných podmienkach. Pochádza z Ázie, poznajú ju i v Tibete a Himalájach vo vysokých nadmorských výškach. Rakytník má dlhú históriu, hoci v našich končinách je stále tak trochu pionierom. Postupne si nachádza svoje miesto i na úpätí Álp, či Karpatského oblúka. Snáď sa sním budeme častejšie stretávať.

Rakytník nás silno prekvapí svojím potenciálom.

Plody rakytníka predstavujú bohatý zdroj výživných látok. Predovšetkým obrovské množstvo vitamínov A, B a C. Množstvo vitamínu C v tejto plodine svojím obsahom mnohonásobne prevyšuje jeho obsah v pomarančoch, či citrónoch. A to je pomerne zaujímavé zistenie. Obsahuje i veľa minerálnych látok a stopových prvkov. Obsahuje i esenciálne mastné kyseliny, flavonoidy a antioxidačné látky. Veľa karotenoidov a betakaroténu. Potenciál vskutku pozoruhodný..

Rakytník je veľmi univerzálna rastlina.

Má skutočne univerzálne a všestranné využitie. Využívajú sa nielen plody, ale i kôra a listy. Plody sa môžu priamo konzumovať, prípadne sa z nich pripravuje čaj. Výťažky z listov sú základom pre prípravu nálevov. Z plodov sa často lisuje i rakytníkový olej. Vyhýbame sa tepelnej úprave, ktorou sa stráca určité množstvo cenných látok. Ako lepší sa ukazuje spôsob lisovania za studena.

Rakytník naozaj prekvapí.

Odborníkov i laikov. Jeho účinky sú naozaj pozoruhodné. Zvyšuje odolnosť voči infekciám.Stimuluje imunitu. Podporuje metabolizmus a trávenie. Reguluje krvný obeh, upravuje hladinu tukov v krvi. Rakytník má silné antioxidačné účinky. Redukuje voľné radikály a má preventívny účinok proti onkologickým chorobám. Jeho potenciál a možnosti sú prekvapujúce. Rakytník má pred sebou svetlú budúcnosť. Je dobré a užitočné, zapamätať si jeho meno. Označenie Rastlina budúcnosti si asi zaslúži.

Strom Zdravia 2