Anafylaktická reakcia

Anafylaktická reakcia je patologická, klinicky silná a dramatická reakcia organizmu na niektorý alergén.

Reakcia vzniká väčšinou pomerne rýchlo. 10 až 15 minút po expozícii. Alergén sa môže dostať do ľudského organizmu mnohými cestami. Anafylaktická reakcia môže postihnúť hocikoho z nás. Rizikovou skupinou sú alergici a ľudia, ktorí už podobnú situáciu predtým zažili. Anafylaktická reakcia sa môže vyskytnúť v detstve, mladosti i v dospelom veku. V niektorých prípadoch môže byť prvým príznakom alergie. Anafylaktická reakcia je vždy dramatická situácia. Pre postihnutého človeka i jeho okolie. Základné informácie o anafylaktických reakciách sú preto veľmi užitočné. V mnohých prípadoch veľmi potrebné. Množstvo a variabilita alergénov stúpa. Stúpa tak i pravdepodobnosť vzniku anafylaktických reakcií.

Najčastejším spúšťačom anafylaktickej reakcie môžu byť lieky.

Spotreba liekov stále rastie. Používa sa stále viac druhov liekov. Prichádzajú stále nové. Nielen lieky, ale i výživové doplnky. Riziko anafylaxie tým výrazne stúpa. Problémovou skupinou sú antibiotiká. Rizikové sú i alergénové vakcíny, ktoré využívajú alergológovia. Opatrnosť je vždy na mieste ! Aplikácia týchto látok nesie vždy v sebe riziko nežiadúcich reakcií. Alergénom však môže byť praktický ktorýkoľvek liek. Presná a dôkladná alergická anamnéze je pre lekára základným manuálom ako predísť potenciálnym problémom.

Častým vyvolávačom anafylaktických reakcií sú potraviny.

Týchto prípadov pribúda. Existujú veľké geografické rozdiely. Príčina je v genetike ? Rozdiely sú samozrejme v stravovacích návykoch.Typickým alergénom bývajú oriešky, búrske, či lieskové. Tiež vajíčka, mlieko, či citrusové plody. Tiež pšeničný glutén, alebo rôzne potravinové ingrediencie.

Typickým vyvolávačom anafylaxie je bodnutie hmyzom.

S tým má skúsenosť veľa ľudí. Zostane im až panický strach pred každým bzučiacim tvorom v okolí.. Bodnutie včelou, osou, či čmeliakom môže u niektorých ľudí vyvolať prudkú a búrlivú anafylaktickú reakciu, ktorá im dlho zostane v pamäti.. Títo ľudia by mali byť vždy veľmi opatrní a dávať pozor na prítomnosť hmyzu v ich bezprostrednom okolí. Najlepšia je vždy prevencia.

Anafylaktická reakcia si vždy vyžaduje rýchlu a správnu reakciu.

Zákon akcie a reakcie v reálnej praxi.. ! Situácia vzniká rýchlo a býva pomerne dramatická. Treba zachovať pokoj a duchaprítomnosť. Pacienta treba uložiť do stabilizovanej polohy. Zabezpečiť mu priechodnosť dýchacích ciest. Okamžite podať antihistaminiká, pokiaľ sú k dispozícii. Nečakať a volať lekársku pomoc ! Ľudia, ktorí už zažili podobnú situáciu, by mali mať k dispozícii takzvaný balíček prvej pomoci, ktorý im predpíše alergológ. Obsahuje adrenalín v injekčnej forme, ktorý je možno rýchlo a jednoducho aplikovať v prípade hroziacej anafylaktickej reakcie. Tento balíček bohužiaľ stále nemôže predpisovať všeobecný lekár. To je stále nezmyselná administratívna prekážka.

Strom Zdravia 2