Starostlivosť o ústnu dutinu

Zápach z úst je veľmi nepríjemný osobný a spoločenský handicap.

Nepríjemná a háklivá otázka. Latinsky sa tomu hovorí foetor ex ore. Nepoznáme asi nikoho, komu by nevadil.. . Zápach z úst nepridáva nikomu na sympatiách a obľube. Naopak, je zdrojom všeobecnej nechuti k spoločnej komunikácii a vzájomnému kontaktu. Cesnakový, alebo cibuľový zápach je pre väčšinu ľudí odporným a neznesiteľným smradom. Ani zápach po alkohole a cigaretách nepatrí k práve príjemným senzorickým vnemom. Prechodne vzniknutý zápach po konzumácii niektorého druhu jedla sa dá ešte krátkodobo tolerovať. Dlhodobé a opakované smrady sú znakom nekultúrnosti a celkového osobného úpadku.

Najčastejšie dôvody zápachov sa skrývajú v samotnej ústnej dutine.

V stručnosti hovoríme o stomatologických zápachových fokusoch.. Otvorené zubné kazy, zanedbaný a neumytý chrup, rozpadnuté zubné korene, alebo pokračujúca paradentóza sa podpisujú pod nepríjemné ústne zápachy. Potrava nahromadená v ústach a medzizubných priestoroch, alebo samotné paradentózne vačky sú zdrojom pre osídlenie hnilobných baktérií. Baktérie produkujú zapáchajúce látky s obsahom síry, ktoré vytvárajú nepríjemný až hnilobný zápach, ktorý sa šíri z ústnej dutiny.

Nemali by sme zabúdať ani na iné možné zdroje zápachov.

Vyskytujú sa oveľa menej, no mali by sme s nimi počítať. Niektoré chronické zápalové ochorenia žalúdka, ochorenia pľúc, alebo pečene môžu byť sprevádzané vznikom sprievodných zápachov, ktoré sa šíria do ústnej dutiny. Napríklad i cukrovka môže byť zdrojom typického acetónového zápachu. Pomerne častým zdrojom zápachov sú i zápalové procesy v nosovej dutine, nosohltane, alebo v prínosových dutinách. Niektoré infekčné ochorenia môžu byť tiež sprevádzané sprievodnou tvorbou nepríjemných pachov. Nemusia byť za všetkým vždy len zuby..

Ako bojovať so zápachom, ktorý sa šíri z našej ústnej dutiny ?

Na prvom mieste je dôkladná, pravidelná a systematická ústna hygiena. Používanie kvalitného dentistického materiálu. Vrátane medzizubných kefiek a dentálnych nití. Nemenej dôležitým faktorom ústnej hygieny je pravidelná očista jazyka. K dispozícii sú špeciálne škrabky určené k tomuto účelu. Zlatým pravidlom by mali byť pravidelné kontroly a preventívne prehliadky u stomatológa a dentálneho hygienika. V prípade podozrenia neváhajme s návštevou ORL, alebo gastroenterológa. Najdôležitejším preventívnym nástrojom je vlastná pozornosť a záujem o vlastné zdravie. Mali by sme venovať dostatok času a pozornosti chrupu a ústnej dutine. Najväčšiu časť prevencie máme vo svojich rukách. S nepríjemným zápachom z úst sa dá celkom úspešne bojovať. I tu platí pravidlo, že prevencia a poctivá hygiena je viac ako sanácia škôd. Zdravotných i spoločenských..

Strom Zdravia 2