Ovčie kiahne

Ovčie kiahne sú vysoko nákazlivé infekčné ochorenie detského veku.

Odborne sa nazýva varicela. Pod týmto názvom ho môžeme nájsť v odbornej literatúre i medicínskych lexikónoch. Ovčie kiahne sú infekčné nákazlivé ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri v kolektívoch a komunitách. Varicela môže zasiahnuť i dospelého človeka. Našťastie až 90 percent populácie prekoná ovčie kiahne do 20 roku života. Tým sa vytvorí imunita, ktorá pretrváva celý život. Tých zostávajúcich 10 percent predstavuje pre ovčie kiahne niečo ako panenský terén .. Táto časť populácie je vnímavá na vznik tohto infekčného ochorenie i počas dospelosti.

Ovčie kiahne sú akútne vírusové ochorenie, ktoré spôsobuje vírus varicella zoster.

Tento vírus patrí medzi skupinu adenovírusov. Vírus sa prenáša kvapôčkovou cestou. Teda vzduchom a vdýchnutím. Inkubačná doba je 10-15 dní. Počas inkubačnej doby vírus kolonizuje pľúca a preniká do krvného obehu. Počas tohto obdobia nejaví človek žiadne klinické prejavy nastupujúceho ochorenia.

Ovčie kiahne nastupujú náhle a s prudkými klinickými príznakmi.

Prudký nástup ochorenia je sprevádzaný s dramatickým výsypom kožných vyrážok. Kožné vyrážky sa objavujú na trupe, na tvári i vo vlasatých častiach. Intenzita kožných vyrážok je individuálna. Od menšieho množstva až po dramatické celotelové výsevy. Vyrážka sa môže objaviť i na slizniciach ústnej dutiny a genitálií. Tento výsev môže mať rôznu dynamiku. Počas akútnej fázy ochorenia sa niektoré vyrážky môžu hojiť sa súčastného vzniku nových a nových vyrážok. Vyrážky sú sprevádzané intenzívnym až neznesiteľným svrbením. Súčasne s kožným výsevom dochádza k prudkému zvýšeniu teploty až na 39stupňov Celsia. Vyrážky sa v priebehu 2-3 týždňov hoja chrastami. Taký je normálny a štandardný vývoj ochorenia.

Ovčie kiahne sú vysoko infekčné ochorenie s vysokou nákazlivosťou.

Nákazlivosť je vysoká. O strate nákazlivosti môžeme hovoriť až v tej fáze, kedy sa prestanú tvoriť nové vyrážky. Najvyššia nákazlivosť je práve vo fáze tvorenia nových vyrážok. Ovčie kiahne si vyžadujú dôslednú liečbu a izoláciu každého pacienta. Izolácia má zamedziť šíreniu ochorenia. Ovčie kiahne sa liečia ako štandardné vírusové ochorenie. Kľud na lôžku, pokoj, dostatočný príjem tekutín a vitamínov. V prípade neznesiteľného svrbenia sa podávajú antihistaminiká. Ovčie kiahne môžu vo výnimočných prípadoch vyvolať i niektoré nebezpečné zdravotné komplikácie. Pri celkovom oslabení imunitného systému môže vyvolať pásový opar. Ovčie kiahne môžu ohroziť tehotné ženy a ľudí so slabou imunitou. Vážnou komplikáciou môže byť zápal pľúc, alebo zápal mozgu.

Strom Zdravia 2