Kožná mykóza
Kožné mykózy sú dnes veľmi rozšíreným kožným ochorením.
Kožné mykózy sú infekčné ochorenia kože, ktorých vyvolávateľmi sú mikroskopické huby. Najčastejšie kvasinky a dermatofyty. Kožné mykózy sú kožným ochorením, ktorého výskyt stále rastie. Dalo by sa povedať, že kožné mykózy sú zdravotným problémom širokej populácie pacientov. Kožné mykózy vedia znepríjemniť život. Existuje len málo ľudí, ktorí by nemali vlastnú skúsenosť s týmto kožným problémom.
Nohy sú najčastejšou lokalizáciou kožnej mykózy.
Samozrejme, že mykóza môže vzniknúť i na iných častiach tela. Na trupe, rukách, či v slabinách. Ani hlava a vlasaté časti nemusia byť ušetrené. Nohy zostávajú stále tou zďaleka najčastejšou lokalizáciou. Mykóza začína vo väčšine prípadov pomaly a nenápadne. Drobným svrbením, či pálením. To nás upozorní na vznikajúci problém. Za začiatku nájdeme len drobné trhliny medzi prstami. Najčastejšie pri malíčku. Mykóza sa môže postupne šíriť. Na ďalšie prsty, až na celé chodidlo. Vtedy už spôsobuje mykóza pomerne veľké subjektívne ťažkosti. Koža je červená, citlivá a podráždená. Môže dokonca praskať a tým sa vytvárajú opuchy a rany. Mykóza sa zvykne šíriť na nechty. Necht sa postupne mení, hrubne a praská.
Mykóza je nákazlivé ochorenie !
Môže sa šíriť v komunitách a kolektívoch. Ochorenie sa šíri úlomkami z postihnutej kože. Šíri sa priamo kontaktom, alebo kontaminovanými predmetmi. Obuvou, oblečením, alebo hygienickými predmetmi. Predovšetkým vlhké prostredie vytvára vhodné podmienky na množenie hubových infekcií. Rizikovými lokalitami sú sauny, kúpaliská, alebo fitnescentrá. To sú miesta, kde dochádza často k šíreniu mykózových infekcií. Kožné mykózy sa môžu opakovane vracať. Neexistuje trvalá imunita. Reinfekcie a opakované infekcie sú pomerne časté.
Prevencia zohráva pri kožných mykózach veľmi dôležitú úlohu.
Dôkladná hygiena nôh, dôkladné umývanie a vysušenie po každom umytí. Pravidelné používanie vhodných dezinfekčných prostriedkov a ochranných krémov. Predovšetkým u ľudí, ktorí sú ohrození vznikom ochorenia. Používanie vlastnej obuvi. Predovšetkým vlastných papúč a topánok. Používaním kvalitných a zdravotne nezávadných bavlnených ponožiek. V saune a na kúpaliskách nechodiť naboso, ale používať vždy vlastnú gumové šľapky.
Skrátka ! Dôkladná a starostlivá hygiena.
Týka sa to zvlášť pacientov s opakovanými mykózovými infekciami. Teda u tých, u ktorých je sklon k opakovaniu podobných kožných problémov. Ohrozenou skupinou sú diabetici a ľudia s oslabeným imunitným systémom. Ľudia so sprievodnými kožnými ochoreniami, ľudia s poškodeným žilovým systémom dolných končatín, či pacienti užívajúci dlhodobo kortikoidy, alebo hormonálnu liečbu. Netreba zabúdať ani na profesionálnu záťaž pri niektorých typoch povolaní, kde je zhoršená a sťažená hygiena dolných končatín. Napríklad práca vo vlhku, teple, či v uzavretých priestoroch.