Mykózové infekcie

Mykózové infekcie sú pomerne rozšíreným zdravotným a intímnym problémom.

Intímnym preto, lebo postihuje  ženy v oblasti pošvy a genitálií. Mykózová, alebo inak nazývaná kvasinková infekcia je veľmi nepríjemný a chúlostivý problém. Zdravotný, hygienický i partnerský. Najčastejšou príčinou tohto ochorenia je kvasinka, ktorá sa nazýva Candida albicans. Príznaky môžu byť rôzne. Od úplne nenápadných až po infekcie, sprevádzané úporným svrbením. Nič príjemné. Veľká časť žien navštívi gynekológa. Mnohé i opakovane. Mykózové infekcie sa zvyknú opakovať. Niektoré z nich sa veľmi dlho a ťažko liečia. Štatistiky uvádzajú, že viac ako polovica žien príde počas svojho života do kontaktu s týmto ochorením.

Mykóza je prenosné ochorenie !

Týka sa predovšetkým žien, no môže sa preniesť i na mužov. Zdrojom väčšiny týchto infekcií býva žena. S manifestnou formou ochorenia, alebo s jej chronickou formou. Mykózová infekcia sa môže stať postrachom partnerských vzťahov. Kvasinková infekcia sa môže prejaviť už spomínaným svrbením, ale i pálením, výtokom z pošvy, no i bolesťami pri pohlavnom styku.

Mykózovým infekciám sa dá preventívne a cielene predchádzať.

Nie je to vždy jednoduché, no možnosti sú. Na prvom mieste je to správna vaginálna hygiena. Kvasinky sa rýchlo šíria v teplom a vlhkom prostredí. Práve kombinácia týchto dvoch fyzikálnych faktorov predstavuje ideálne prostredie pre množenie kvasiniek. Nielen intímna hygiena, ale i hygiena na plavárňach, saunách, či kúpaliskách. Predovšetkým leto predstavuje rizikové obdobie. Ženy by nikdy nemali zabúdať na pravidelné sprchovanie pri odchode z bazéna. Dobre sa vysušiť a následne prezliecť do suchého oblečenia. Nezostávať v mokrých plavkách. Nešetriť na kvalitnom letnom oblečení. Kvalitné a rýchloschnúce plavky môžu byť výrazným pomocníkom. Problémom nemusia byť len kúpaliská a sauny. Problémom môže byť i pracovné, či domáce prostredie. Predovšetkým v horúcich letných dňoch. Tieto dni poznáme. Potíme sa ako blázni. Máme pocit, že sme stále mokrí a spotení. Žiadna radosť. Najviac trpia práve naše intímne oblasti. Treba na to myslieť. Podľa možnosti sa čo najviac sprchovať a umývať a nosiť so sebou i náhradné oblečenie. Predovšetkým spodnú bielizeň. Najlepšie kvalitné a vzdušné materiály.

Rozvoj mykózových infekcií môže potencovať i nadmerná konzumácia sladkostí !

Takže pozor ! Svoju negatívnu úlohu môže zohrať i stres, používanie antibiotík, alebo niektoré pridružené ochorenia. Napríklad cukrovka. S mykózovými infekciami v súvislosti s užívaním antibiotík sa často stretávame. Mnohé ženy sa na tento fakt sťažujú.

Liečba kvasinkových infekcií je cielená a komplexná !

Prvom mieste prevencia a hygiena. Eliminácia rizikových faktorov. Gynekológovia indikujú liečbu antimykotikami. Vo forme mastí, čípkov i tabliet. Predovšetkým v akútnych fázach ochorenia. Odporúča sa i používanie probiotík. Svoju dôležitú úlohu zohráva i obmedzenie nadmernej konzumácie sladkostí. Odborníci vyzdvihujú i význam enzymoterapie.

Strom Zdravia 2