Civilizačné ochorenia

Civilizačné ochorenie sú ochorenia, ktorých vznik súvisí s dnešným životným štýlom.

Náš život sa v posledných rokoch zásadne zmenil. Žijeme v rýchlej a konzumnej dobe. Žijeme pod tlakom. Zvyšuje sa tlak na naše pracovné výkony. Zmenil sa pracovný štýl. Naši otcovia a dedovia robili na poliach a v lesoch, prípadne v továrňach a na stavbách. Nemali ľahkú prácu, ani život. Ale mali dostatok pohybu a telesnej aktivity. Mali oveľa menej stresu. Mali ťažký, ale pokojnejší život.

Zmenu nášho života sprevádza vznik a rýchle šírenie takzvaných civilizačných chorôb.

Nový životný štýl vytvoril ideálnu živnú pôdu pre vznik a rýchle šírenie týchto chorôb. Konzumujeme veľa kalorických a priemyselných potravín. Jedávame veľa a nekontrolovane. Negatívne sa zmenili naše stravovacie návyky a stereotypy. Naše pôvodné stravovacie rituály sa zmenili na fast-foodovú kultúru. Máme málo pohybu. Sedíme za počítačmi a za volantom. Svet sa zmenil. Ľudskú prácu stále viac nahradzuje technika a technológie. Spolu s týmito zmenami rastie i prevalencia civilizačných ochorení. Civilizačné ochorenia sú v drvivej väčšine chronické ochorenia. O to väčší problém..

Dnes sme svedkami takmer epidémie civilizačných ochorení.

Niet sa čomu čudovať.. Prudko rastie diabetes II.typu, prudko rastie výskyt metabolických ochorení. Neustále pribúda ľudí s vysokým krvným tlakom, s ICHS a chronickým zlyhávaním srdca. Pribúda infarktov a náhlych mozgových príhod. Veková skupina pacientov sa posúva stále do mladších skupín. Ateroskleróza ako najčastejšia príčina srdcovocievnych ochorení sa diagnostikuje u stále väčšieho počtu ľudí. Pribúda nových pacientov. Náklady na zdravotnú starostlivosť rýchlo rastú. Nároky na zdravotný systém sa zväčšujú. Potrebujeme stále viac lekárov a zdravotného personálu. Stále viac nemocníc a diagnostických prostriedkov.

Väčšinu onkologických ochorení môžeme pokojne zaradiť k civilizačným ochoreniam.

Onkologických ochorení stále pribúda. Rakovina prsníka, či hrubého čreva zabíja sa Slovensku ročne stovky ľudí. Ani zlepšená diagnostika veľmi nepomáha zvrátiť tento negatívny trend. Odborníci jasne potvrdzujú negatívnu úlohu stresu a moderného konzumného životného štýlu pod narastajúci počet onkologických ochorení.

Poškodenia chrbtice a pohybového aparátu sú jasným civilizačným ochorením.

Nečudo. Sedavý spôsob života spolu so znižujúcou pohybovou aktivitou si vyžiadal svoju daň. Stále viac ľudí trpí chronickými a recidivujúcimi bolesťami a poškodeniami chrbtice. Stále viac ľudí a stále viac mladých ľudí navštevuje lekárov v súvislosti s bolesťami chrbtice. Stále viac ľudí musí podstúpiť výmeny kolenných, či bedrových kĺbov. Veková hranica sa znižuje.

Duševné ochorenia sú v mnohých prípadoch typické civilizačné ochorenia.

Pred 30-40 rokmi boli skôr raritou. Dnes sme svedkami epidémie. Depresia, úzkostné stavy, syndrómy z vyhorenia, či chronické únavy sa stali úplne bežnými chorobami s rýchlo rastúcou krivkou výskytu. Duševné ochorenia veľmi negatívne ovplyvňujú život pacienta. Jeho kvalitu života, osobný život i pracovnú výkonnosť. V starších vekových skupinách rýchlo narastá výskyt Alzheimerovej choroby. Predtým typická americká diagnóza, dnes nočná mora stoviek ľudí a ich rodinných príslušníkov.

Strom Zdravia 2