Zápal trojklaného nervu

Zápal nervu sa odborne označuje ako neuralgia. Trojklaný nerv sa odborne označuje ako nervus trigeminus.

Toto ochorenie sa odborne označuje ako neuralgia nervu trigeminu. Toľko pre objasnenie pojmov.. Neuralgia nervu trigeminu je veľmi nepríjemná a predovšetkým bolestivá zdravotná príhoda. Ten, kto ju prežil, vie svoje. Predstavuje veľmi bolestivé záchvatovité ochorenie. Spôsobené dráždením, či poškodením trojklanného nervu.

Trojklaný nerv patrí medzi takzvané hlavové nervy.

Tých je celkom dvanásť. Trojklaný nerv sprostredkuje dotykové, termické, či bolestivé vnemy z oblasti tváre, čela, sánky a čeľustí. Inervuje horné i dolné zuboradie, ústnu dutinu i prínosové dutiny. Trojklaný nerv inervuje oblasť zubov a horných dýchacích ciest. Z toho vyplýva pomerne značná častosť tohto zdravotného problému. Trojklaný nerv má tri vetvy. Hornú v oblasti čela. Strednú v oblasti čeľuste a líca. Dolnú v oblasti sánky a ústnej dutiny.Zápal trojklaného nervu sa môže vyskytnúť v každom veku. Postihuje rovnomerne obe pohlavia.

Neuralgia nervu trigeminu môže mať mnohé príčiny.

Na prvom mieste sú to zápaly HDC, prievany, či prechladnutia. Veľmi častou príčinou sú zápaly a rôzne afekcie zubov. Procesy v oblasti prínosových dutín. Zápaly spôsobené baktériami, vírusmi, či iným mechanickým dráždením. Trojklaný nerv je pomerne citlivý na všetky tieto potenciálne noxy. Nástup ochorenia je typický nástupom úporných bolestí.

Zápal trojklaného nervu je veľmi bolestivé ochorenie.

To sme už spomenuli. Bolesti sú naozaj úporné. Bolesť často vyžaruje do očí, do zubov, do čela, úst a hrdla. Vždy je postihnutá jedna polovica tváre. Pacient má veľké subjektívne ťažkosti, bolesť sa prejavuje silnou bolestivou mimikou. Postihnutá oblasť je silno citlivá na dotyk.

Zápal trojklaného nervu vyžaduje efektívnu liečbu.

Pacient trpí silnými bolesťami. Dožaduje sa rýchlej úľavy. Nečudo.. Bolesť je silná a intenzívna. Zápal trojklaného nervu sa lieči, analgetikami, antiflogistikami a antiepileptikami. Samozrejme, sanuje sa i primárna príčina vzniku ochorenia. Napríklad, sanácia zubov, či liečba zápalu. Liečba vyžaduje komplexný a pohotový prístup.

Strom Zdravia 2