Pásový opar

Pásový opar je infekčné vírusové ochorenie.

Odborne sa nazýva herpes zoster. Postihuje všetky vekové skupiny. Primárna infekcia postihuje deti v školskom i predškolskom veku. Väčšinou vznikne ako následok po prekonaní kiahní, odborne varicelly. Kiahne prebiehajú ako akútne infekčné ochorenie podobné bežným virózam, spojené s vznikom typickej kožnej vyrážky. Vyrážky postihujú trup pokožku, sliznice i vlasatú časť hlavy. Po prekonaní kiahní zostáva vírus v neaktívnej podobe lokalizovaný pozdĺž nervových vlákien. Pri náhlej aktivácii vírusu vzniká pásový opar.

Pásový opar postihuje ľudí s oslabenou imunitou.

Postihuje starších ľudí, onkologických pacientov, alergikov, či pacientov užívajúcich imunosupresívne lieky. Postihuje ľudí, ktorí prekonali závažné ochorenia, či iné infekčné ochorenia s dlhšou liečbou a následným vyčerpaním imunitných mechanizmov. Primárna diagnostika patrí väčšinou do rúk všeobecného lekára. Je to logické. Prvá cesta pacienta vedie práve k všeobecnému lekárovi. Následná liečbe vyžaduje v mnohých prípadoch i spoluprácu kožného lekára a neurológa.

Pásový opar má typický pásový tvar.

Podľa toho dostal svoj názov. Vytvára pruh, ktorý kopíruje priebeh periférneho nervu. Je to schematické označenie. Pásový opar má variabilný tvar i lokalizáciu. Najčastejšie sa objavuje na trupe a hrudníku. Môže sa objaviť na hlave, kde hrozí priame ohrozenie CNS,očí a uší. Táto lokalizácia je obzvlášť nebezpečná. Môže dôjsť k závažnému poškodeniu očí i sluchu.

Pásový opar je zápal nervu spojený s búrlivými subjektívnymi ťažkosťami.

Prejavuje sa úpornými bolesťami. Môžu sprevádzať akútne ochorenie, no môžu pretrvávať i celé týždne. Môžu pretrvávať i po uplynutí vlastného ochorenia. Prejavuje sa svojim typickým kožným nálezom. Koža môže bolieť a páliť. Bolesti, ktoré vznikajú pri pásovom opare sa nazývajú herpetická neuralgia. Môže byť akútna, ktorá trvá do 30 dní od začiatku ochorenia a takzvaná postherpetická neuralgia, ktorá môže trvať i viac ako tri mesiace. Postihuje zhruba každého piateho pacienta, ktorý sa liečil na pásový opar.

Pásový opar si vyžaduje rýchlu a presnú diagnostiku a pohotovú liečbu.

Pásový opar sa lieči antivirotikami. Súčasťou liečby je i sanácia samotnej bolesti. Tá trápi a sužuje pacienta. Liečba bolesti môže byť lokálna, alebo celková. Lokálne náplaste, či obklady a anestetikom. V prípade potreby analgetiká. Liečba má byť prísne individuálna. V prípade potreby vyžaduje vyšetrenie a liečbu u neurológa. Pásový opar je subjektívne nepríjemné ochorenie. Nesie v sebe vážne riziká. Nikdy by sa nemalo podceňovať. Rýchla diagnostika a liečba je tou najlepšou prevenciou možných problémov a komplikácií.

Strom Zdravia 2