Chrbtica a práca v záhrade
Záhradkárstvo je obľúbená a rozšírená činnosť.
Práca v záhrade je príjemná a zdravá aktivita. Môžeme len odporúčať. Prináša aktívny pohyb v prírode, prináša pobyt na čerstvom vzduchu. Veľa ľudí holduje záhradkárstvu. Záhradkárstvo je stále v kurze. V posledných rokoch bolo postavených veľa nových rodinných domov. Väčšina z nich má menšiu, či väčšiu záhradu.
Záhradkárstvo má svoje sprievodné zdravotné úskalia.
Záhradkár je niečo ako športovec. S trochou fantázie to snáď môžeme prirovnať. Spája ich niekoľko spoločných faktorov. Jedným z nich je príprava. Tak, ako športový výkon vyžaduje svoju prípravu, tak i aktívna práca v záhrade vyžaduje pripraveného človeka. Nadmerná záťaž a námaha bez adekvátnej prípravy sa môže následne negatívne prejaviť na zdraví. Najviac trpia kĺby a chrbtica. Práve ťažkosti s chrbticou sú zdravotné problémy, ktoré trápia časť záhradkárov. Mnohému by sa dalo predísť..
Záhradkárčenie je v princípe sezónna aktivita.
Najviac sa pracuje na jar a v lete. Menej na jeseň, v zime práce vo väčšine ustávajú. Štartujú znovu s príchodom jari. V tom býva niekedy problém. Športovec trénuje aj v zime. Záhradkár odpočíva. Po niekoľkých mesiacoch nečinnosti začína na jar v záhrade znovu pracovať. Práce je veľa, nasadenie je často vysoké. Rýľovanie, obrábanie, sadenie, ťahanie, či dvíhanie bremien. Chrbtica dostáva tak poriadne zabrať. Nebýva vždy dostatočne pripravená. Záhradkár sa na jar vrhne do práce. Plný nadšenia a chuti. No, nie vždy dobre pripravený. Po pár dňoch prichádzajú bolesti chrbta..
Rozumný záhradkár by nemal zabudnúť na pravidelný odpočinok.
Na rozdiel od športu, v záhrade nejde o súťaž. Ide hlavne o radosť a dobrý pocit. K tomu patrí i odpočinok. Odpočinie si celé telo i chrbtica. Stačí i krátke natiahnutie rúk. Hrabanie a okopávanie sú pre chrbticu pomerne rizikové činnosti. Chrbtica sa naťahuje dopredu a dozadu. Táto činnosť je rytmická a opakovaná. Záhradkár sa často pozabudne a neuvedomí si prebiehajúci nápor na dolnú časť chrbtice.
Záhradkár by sa mal celý rok udržiavať v dobrej fyzickej výkonnosti.
To je základný predpoklad úspechu a najlepšia prevencia pred zdravotnými ťažkosťami. Najväčšou hrozbou pri práci v záhrade je nadmerné zohýbanie. Niekedy až niekoľkohodinové. To môže byť problém. Telo by malo byť silné, ohybné a rozohriate. Minimálne sa treba dôkladne rozcvičiť naťahovacími cvikmi. Pozor na dlhodobé zohýbanie. Môže vyvolať nemalé zdravotné ťažkosti. Predovšetkým v kombinácii s chladom, či spoteným chrbátom.
Záhradkár často manipuluje s bremenami.
Je to logické. Musí sem-tam niečo preniesť. Prenášanie bremien znamená naťahovanie a dvíhanie. Chrbtica dostáva zabrať. Dôležité je udržiavať chrbticu vo vzpriamenej polohe. V každom prípade si manipulácia s bremenami vyžaduje istú opatrnosť a zdržanlivosť. Prudké zdvihnutie bremena môže znamenať náhle zlyhanie chrbtice a bolesti trvajúce i pár týždňov. To je nepríjemná zdravotná komplikácia. Zvlášť pre záhradkára. Jarné práce sa tým odkladajú na neurčito.. To je pre záhradkára mrzutá situácia. Práce je veľa, ale boľavý chrbát nepustí..