Kúpeľná liečba

Chrbtica je dôležitá a nenahraditeľná súčasť ľudského tela.

Chrbtica si zaslúži starostlivosť. Systematickú, zodpovednú a celoživotnú starostlivosť. Vonkoncom sa to netýka iba starších ľudí. Doba sa zmenila. Predovšetkým nabrala na rýchlosti a dynamike. Žijeme rýchlym tempom, žijeme v strese. Následkom stresu nie sú len duševné a civilizačné ochorenia. Mnohí mladí ľudia majú závažné a dlhodobé problémy s chrbticou. Sú nútení často navštevovať lekárov a užívať lieky proti bolesti.

Stresom trpí i chrbtica !

Stres sa ukladá v priečne pruhovanom svalstve chrbta a následkom je spasmus a bolesti chrbtice. Stresová genéza mnohých ochorení chrbtice je úplne markantná. Stúpa počet práceneschopností, kvalita života i výkonnosť klesajú. Prudký nástup počítačov do nášho každodenného života znamenal nový významný stresor pre naše chrbtice.

Sedenie za počítačom znamená veľkú záťaž pre náš chrbát !

Keď k tomu pripočítame hodiny strávené za volantom, dostaneme neradostný účet. Ten orgán, ktorý si priamo odnáša náš dnešný dynamický životný štýl je práve chrbtica. Zostávame jej preto veľa dlžní.

Jedným z účinných a osvedčených prostriedkov na pomoc našej chrbtici je kúpeľná liečba.

Kúpeľná liečba je zároveň účinnou a dlhodobou formou prevencie vertebrogénnych ťažkostí. Slovensko má veľké šťastie. Disponuje mnohými kúpeľmi s vynikajúcimi podmienkami na liečbu a posilnenie chrbtice. Máme vynikajúce teplé a minerálne vody s blahodárnym účinkom na pohybový aparát. Naše kúpele hojne navštevujú i hostia zo zahraničia. Poznajú význam a benefity kúpeľnej liečby pre ich zdravie. Našou výhodou je, že nemusíme za týmito skvelými možnosťami cestovať do zahraničia. Máme mnoho možností a príležitostí na kúpeľnú liečbu. Ja sám som pozitívnym príkladom tejto stratégie.

Pravidelná každoročná kúpeľná liečba mi pomohla udržať chrbticu v dobrej kondícii.

Dokážem celý rok intenzívne pracovať bez bolesti a zdravotných obmedzení. Výhodou kúpeľnej liečby je to, že je prakticky celoročná. Dá sa absolvovať v lete, na jar, na jeseň i v zimných mesiacoch. Rovnako tak i dĺžka pobytu môže byť individuálna. Najlepšie výsledky a benefity má kúpeľná liečba, ktorá trvá 14 dní a viac. I kratší pobyt má svoj význam, ale i chrbtica a celý pohybový systém potrebuje určitý čas na to, aby sa mohli naplno prejaviť pozitívne prínosy kúpeľnej liečby. Rovnako tak, celý organizmus potrebuje určitý čas na celkovú adaptáciu.

Kúpeľná liečba si vyžaduje pokoj, uvoľnenosť  a dostatočný čas.

Ak si ho nájdeme, tak sme našli výborný a zároveň i príjemný spôsob ako pomôcť našej chrbtici a tým i sami sebe.Chrbtica sa nám odvďačí zdravím, dobrou kondíciou a výkonnosťou. To je výsledok, ktorý stojí určite za to.

Strom Zdravia 2