Masáž chrbtice

Masáže sa v poslednom období tešia rastúcej obľube.

Určite právom. Masáže pomáhajú. Pomáhajú našej telesnej schránke, ale pomáhajú i našej namáhanej a stresovanej duši. Prinášajú celkovú úľavu a relaxáciu. Poznáme rôzne druhy masáží. Na našom trhu pôsobí veľa masérov. Od profesionálov až po samoukov. Od klasickej masáže až po rôzna orientálne masáže. Ponuka je veľká a naozaj rozmanitá. Nie je problémom nájsť si maséra, či masážny salón.

Masáže majú veľmi dlhú a bohatú tradíciu a niekoľkotisícročnú históriu.

Siaha hlboko, hlboko do minulosti. Masáž je liečebná a relaxačná metóda, založená na pôsobení rúk na telo iného človeka. Manuálna masáž má rôzne formy a variácie. Poznáme ich. Klasická masáž, reflexná masáž, masáž chodidiel, lymfodrenážna masáž, kozmetická, či športová masáž.. Vymenovali sme len niektoré. Samozrejme sú i iné druhy masáže ako manuálna masáž rukami. Napríklad našľapovanie nohami, alebo využívanie vodných prúdov.

Chrbtica ako veľmi namáhaný a civilizačne ťažko skúšaný orgán ocení pozitívny liečebný a regeneračný vplyv dobrej a účinnej masáže.

Chrbtica je vystavená takmer permanentnému tlaku a námahe. Statickej i dynamickej. Reaguje bolesťami, spasmom a zhoršením funkcie. Pravidelná masáž môže priniesť úľavu a pomoc. Pravidelná masáž je zároveň dobrou formou ochrany a prevencie. Manuálna masáž prostredníctvom šikovných masérskych hmatov pozitívne pôsobí na unavenú a stuhnutú chrbticu. Okrem klasickej masáže sa veľmi dobre uplatňuje i reflexná a akupresúrna masáž. Ide o tlakové pôsobenie na osobitne citlivé body. I táto masáž ma rôzne techniky. Nakoniec, každý masér je iný a každý masér má iné ruky a iný hmat.

Masáže majú široké a komplexné uplatnenie v liečbe i prevencii.

Masáže chrbtice pravdepodobne v počte dominujú. No nejde len o chrbticu. Masáže sa používajú i pri liečbe mnohých iných chronických a degeneratívnych ochorení pohybového aparátu. Používajú sa ako integrálna súčasť pooperačnej a poúrazovej liečby. Využívajú ju ortopédi, neurológovia, ale i iné medicínske odbory.

Masáž sa využíva pre svoj komplexný účinok.

Masáž, to nie je len lokálne pôsobenie na určité miesto ľudského tela. Masáž pôsobí na ľudský organizmus celkovo a komplexne. Telesne i duševne. Masáž môže priaznivo ovplyvňovať i vnútorné orgány človeka. Zlepšuje prekrvenie, uvoľňuje funkčné a organické blokády, pomáha regeneračným a hojivým procesom. Pravidelná masáž zlepšuje imunitu. Zvyšuje celkovú, teda nešpecifickú odolnosť organizmu. Posilňuje a zlepšuje krvný i lymfatický systém. Pôsobí veľmi pozitívne na psychiku a má významný protistresový efekt. Masáž prináša celkovú upokojenie a veľmi príjemné pocity. Telesné i duševné.

Strom Zdravia 2